Transport relokowanych maszyn i zaplecze techniczne

Doświadczony wykonawca zajmuje się relokacją maszyn
W artykule przeczytasz

Transport relokowanych maszyn, możemy rozróżnić na przenoszenie ich na niewielkie oraz na duże odległości – do zupełnie innego budynku lub wewnątrz zakładu. Firma, która zajmuje się relokacją maszyn, powinna być wyposażona w niezbędne urządzenia i sprzęt transportowy, pomocny podczas relokacji wszelkich urządzeń.

O czym należy pamiętać podczas relokacji maszyn?

W pierwszej kolejności, należy dokładnie zaplanować drogę relokacji, która powinna być najkrótsza i najszersza z możliwie dostępnych. Istotnym aspektem jest również to, aby na drodze transportowanych urządzeń, znajdowało się jak najmniej przeszkód i innych maszyn, które mogą zostać uszkodzone w razie niepowodzenia całej akcji. Pod uwagę należy wziąć analizę kosztową, a także możliwości techniczne, które w wyniku mogą doprowadzić do wniosku, że przeniesienie danej maszyny możliwe będzie tylko wtedy, gdy obiekty znajdujące się na jej drodze, również zostaną przetransportowane.

Metody stosowane są podczas transferu maszyn

Transfer maszyn na nowe miejsce w ramach niedużych przestrzeni, często jest związany z brakiem odpowiedniej ilości miejsca na wykorzystanie najprostszych rozwiązań, czyli żurawi. Takie sytuacje, mogą wymagać zastosowania hydrauliki i wszelkiego rodzaju bramownicowych podnośników, a następnie rolek transportowych. W przypadku, gdy nawierzchnia łatwo ulega uszkodzeniu, należy zastosować poduszki pneumatyczne. Musimy pamiętać o tym, że każda akcja, która opiera się na przemieszczeniu maszyn, wymaga szczegółowego sprawdzenia wszystkich możliwości i ograniczeń, które są związane ze sposobem zagospodarowania hali. Ze względu na całe wyposażenie zakładu, mnogość urządzeń, instalacji itp., każdy jego centymetr okazuje się naprawdę ważny.

Zaplecze techniczne firmy

Oprócz wcześniej wspomnianych urządzeń hydrauliki siłowej i poduszek powietrznych, do wykonywania specjalistycznych prac, które są związane z kompleksową usługą relokacji, firmy wyposażone są również w platformy, wózki widłowe, elektryczne podesty wolnobieżne, wózki manipulacyjne, podnośniki hydrauliczne itp. Zaplecze techniczne firm, oferujących usługę relokacji maszyn, może być wyposażone również w urządzenia do obróbki skrawaniem, gilotyny hydrauliczne, frezarki, zaginarki krawędziowe i inne niezbędne elementy, pozwalające na zachowanie pełnej gotowości i dyspozycyjności, której oczekują klienci. Musimy mieć świadomość tego, że każda maszyna jest inna. Na dobranie odpowiedniego sprzętu z pewnością pomoże lokalna wizja, wnikliwa analiza dokumentacji, a także doświadczenie oraz wiedza osób dokonujących relokacji.

Przenoszenie maszyn wiąże się nieraz z obowiązkiem skorzystania z transportu drogowego. Najbardziej rozpowszechniona jest możliwość korzystania z wyspecjalizowanych naczep, które niestety mają swoje ograniczenia. W przypadku, gdy naczepa okaże się niewystarczająca, firma może zastosować systemy modułowe, które stworzą platformę. Dobór właściwego środka transportu to jedno. Nie możemy zapomnieć o uwzględnieniu kilku istotnych aspektach a w tym: uzyskaniu koniecznych pozwoleń na transport w kraju i za granicą, załadunku na środek transportu za pomocą odpowiedniego sprzętu, zabezpieczeniu ładunków na czas transportu, rozładunku ze środka transportu i ewentualnych przeładunkach.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy