Zalety i wady outsourcingu pracowniczego – o czym warto wiedzieć?

W artykule przeczytasz

Usługi outsourcingowe dają możliwość współpracy z doświadczonymi i profesjonalnymi specjalistami, z konkretnej branży. Stosowanie takiej formy zatrudnienia daje przedsiębiorcom mnóstwo możliwości, od redukcji kosztów do poprawy jakości swoich usług. Jednak outsourcing pracowniczy może wiązać się również z zagrożeniami dla pracodawców. Dowiedz się, jakie zalety oraz wady występują wraz z procesem wypożyczania pracowników.

Co to jest outsourcing pracowniczy?

Przed decyzją o wypożyczeniu pracowników zewnętrznych, warto najpierw dowiedzieć się co to jest i na czym polega outsourcing pracowniczy. Pojęcie to nie ma swojej definicji prawnej, a jego znaczenie pochodzi od angielskiego terminu outside-resource-using. Oznacza to, że dane przedsiębiorstwo, korzystając z usług outsourcingu, wypożycza pracowników zewnętrznych do pełnienia określonych funkcji, zadań i czynności. Takie osoby można wynająć od innej firmy lub we współpracy z agencją zatrudnienia. Leasing pracownika nie dotyczy jednak konkretnej osoby, a obejmuje jedynie zakres obowiązków i pracy, które będą przez niego świadczone.

Jakie są zalety outsourcingu pracowniczego?

Outsourcing pracowniczy korzyści ma całkiem sporo, szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansowe. Jedną z najważniejszych zalet takiej formy zatrudnienia jest dla pracodawcy redukcja kosztów. Zewnętrzny pracownik jest zazwyczaj tańszym rozwiązaniem niż przyjmowanie do pracy osób z wewnątrz. Minimalizacja wydatków, spowodowana jest również przeprowadzaniem przez agencję całego procesu rekrutacji.

Mimo że często jest to najistotniejszy czynnik przy współpracy outsourcingowej, firmy coraz częściej stawiają na niego również ze względu na poprawę własnych usług. Skupiając się na swoich działaniach, przedsiębiorcy oszczędzają czas, ale także zwiększają wydajność własnego zespołu. Outsourcing pracowniczy pomaga skoncentrować się na ulepszaniu własnych usług, wyspecjalizowania się w konkretnej dziedzinie oraz ulepszeniu procesów zarządczych w całej firmie.

Współpraca z organizacjami pracy tymczasowej daje dostęp do szerokiego wyboru wśród specjalistów i liderów w konkretnych branżach. Zatrudnienie ekspertów z zewnątrz pozwala efektywnie wykorzystać czas pracy, zamiast tracić go na szukanie rozwiązań na własną rękę.

Oprócz wymienionych wyżej korzyści outsourcingu pracowniczego pracodawcy cenią go również za:

  • skrócony czas realizacji zadań;
  • kontrolę nad kosztami;
  • dostosowanie usług do potrzeb klienta;
  • gwarancję usług na najwyższym poziomie;
  • dostęp do specjalistycznej wiedzy;
  • utrzymanie niższego poziomu zatrudnienia.

Oprócz zalet dla pracodawcy outsourcing może przynieść korzyści również pracownikom. Agencja wyszukuje jedynie oferty, które będą odpowiadały kompetencjom danej osoby, zarówno dla ekspertów, jak i początkujących na rynku pracy. Dzięki temu można skupić się na poszerzaniu jedynie interesujących nas umiejętności.

Jakie są wady outsourcingu pracowniczego?

Oprócz zauważanych korzyści istnieją również wady outsourcingu pracowniczego, które mogą pojawić się podczas współpracy. Jedną z najważniejszych kwestii, o którą warto zadbać to sprawdzenie firmy, której zamierzamy powierzyć zatrudnienie przyszłego pracownika. Aby uniknąć zagrożeń, istotna jest kontrola działań i stały kontakt z naszą organizacją. Ważne jest, aby nie kierować się tylko ceną, ale również doświadczeniem oraz opiniami o danej firmie.

Do zagrożeń, które mogą wiązać się z outsourcingiem, może wliczać się również problem w komunikacji między zespołem. Konflikty wśród pracowników stałych a wynajętych czasami powodują spadek ufności do firmy oraz efektywności w wynikach. Tymczasowo zatrudnione osoby mogą przejawiać brak identyfikacji z przedsiębiorstwem, co może odbijać się na poziomie ich zaangażowania.

Pracodawcy często obawiają się takiej formy zatrudnienia również z uwagi na wrażliwe dane firmy. Brak całkowitej kontroli nad pracownikiem sprawia, że boją się, że zostaną ujawnione poufne informacje przedsiębiorstwa.

Czy warto skorzystać z usług firmy outsourcingowej?

Outsourcing pracowniczy posiada wady i zalety jak każda inna forma zatrudnienia. Mimo że istnieją zagrożenia związane z taką współpracą, firmy często decydują się na zewnętrzną pomoc w kwestiach rekrutacji. Przedsiębiorcy, stawiając na powierzenie obowiązków organizacji, zrzucają z siebie spory ciężar obowiązków takich jak: podpisywanie umowy, badanie okresowe, wypłacanie wynagrodzenia czy obsługa systemów motywacyjnych. Jest to z pewnością ogromna pomoc w kwestiach rekrutacyjnych i związanych z nimi dokumentacjami. Jeśli więc przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników masowo lub potrzebuje kompleksowego wsparcia ekspertów w branży, warto rozważyć outsourcing pracowniczy.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat takiej współpracy? Skontaktuj się z nami!

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy