Relokacja maszyn jest procesem wieloetapowym i o wiele bardziej skomplikowanym niż sam transport określonego ładunku pomiędzy magazynami czy też zakładami pracy. Jeśli planujemy relokację maszyn, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Dzięki temu zyskamy pewność powodzenia całej operacji.

Na czym polega relokacja maszyn?

Transport ciężkiego sprzętu wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności logistycznych, ale także rozmaitych pozwoleń i odpowiednich uprawnień. Relokacja maszyn opiera się na ich transporcie np. pomiędzy oddziałami danej firmy. Czasami potrzebna jest pomoc innego sprzętu, a innym razem należy przenieść cały zakład pracy. Bardzo często się zdarza, że dana firma chce zmienić miejsce swojego urzędowania. Profesjonalna relokacja maszyn, powinna mieć zatem charakter kompleksowy, a jako proces powinna składać się z takich zadań jak:

  • demontaż maszyny i bezpieczne pakowanie jej elementów, które jest dostosowane do wszelkich warunków transportu,
  • dostawa do określonego miejsca załadunku,
  • załadunek,
  • transport,
  • rozładunek,
  • montaż i podłączenie maszyny w dedykowanym miejscu – instalowanie urządzeń, instalowanie linii produkcyjnych.

Relokacja maszyn wymaga naprawdę dobrej organizacji i bardzo dokładnego zaplanowania wszystkich etapów. To właśnie te aspekty są gwarantem bezpieczeństwa. Osoby zajmujące się transportowaniem sprzętu w inne miejsca, muszą posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu logistyki, a także technologii maszyn. Musimy również pamiętać o tym, że relokacja maszyn może mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Możemy więc mówić o przenoszeniu wyposażenia wewnątrz danej firmy lub o przenoszeniu wyposażenia poza obręb zakładu. Firmy zajmujące się relokacją maszyn, muszą również dysponować wysokiej jakości sprzętem. Czasami relokacja przebiega w wyjątkowo trudnych warunkach, a czasami jest związana z niezwykle cennymi maszynami.

Kiedy zachodzi potrzeba relokacji maszyn i urządzeń?

Relokacja maszyn okazuje się być codziennością w branży budowlanej. Pracownicy bardzo często realizują różnorodne zlecenia na terenie całego kraju. Niestety, sprzęty takie jak dźwigi, koparki, kruszarki, czy też spycharki podlegają często ograniczeniom w zakresie poruszania się po drogach publicznych. W takiej sytuacji, relokacja maszyn jest tańszym i szybkim rozwiązaniem, niż przystosowanie maszyn do transportu i ubieganie się o niezbędne zezwolenia.

Zlecenia dotyczące relokacji maszyn, bardzo często wychodzą od wielozakładowych przedsiębiorstw, prowadzących pracę w kilku lub nawet kilkudziesięciu oddziałach. Niezwykle często zdarza się, że to właśnie koszt relokacji jest niższy, niż wysyłanie pracowników w delegacje pomiędzy zakładami lub zakup osobnego sprzętu do każdej placówki. Standardowym procesem jest również wewnętrzna relokacja maszyn. Polega ona na przenoszeniu urządzeń z jednego miejsca na miejsce w obrębie jednego zakładu, czy hali produkcyjnej.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy relokacji maszyn?

Podczas relokacji maszyn, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowanie specjalistycznych maszyn i urządzeń. W zależności od kształtu i masy ładunku, niezbędna może się okazać cała gama wyposażenia, która nie zawsze dostępna jest w danym zakładzie. Jeśli chcemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która doskonale wie w jaki sposób przenosić maszyny oraz jakiego transportu trzeba użyć, aby obniżyć koszty, możemy liczyć na zaoszczędzenie pieniędzy. Cały proces z pewnością zwróci nam się finansowo.

Decydując się na relokację maszyn, musimy również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Fachowcy znający się na relokacji, posiadają niezbędną wiedzę z zakresu logistyki i technologii maszyn, a także wszelkie potrzebne uprawnienia, które gwarantują bezpieczeństwo. Relokacja maszyn i urządzeń nie jest łatwą dyscypliną, dlatego warto postawić na profesjonalną firmę, posiadającą odpowiednie kwalifikacje.