Na czym polega elektryka przemysłowa?

Elektryka przemysłowa ej, która zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją procesów produkcyjnych.
W artykule przeczytasz

Elektryka przemysłowa jest jedną z dziedzin inżynierii elektrycznej, która zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją procesów produkcyjnych. Automatyzacja procesu produkcji, wspierana przez zaawansowaną elektronikę, w znaczny sposób ułatwia i usprawnia pracę zakładów. We współczesnych czasach, przedsiębiorstwa produkcyjne, nie byłyby w stanie osiągnąć dobrych rezultatów dotyczących jakości i efektywności bez pomocy maszyn.

Na czym polega elektryka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa zajmuje się automatyzacją procesów wytwórczych oraz technologicznych. Automatyka przemysłowa jest poddziedziną automatyki, a więc działu inżynierii, który odpowiada za sterowanie rozmaitymi procesami z minimalnym udziałem człowieka, lub też kompletnie bez jego udziału. Innymi słowy, zadaniem automatyki przemysłowej jest sterowanie pracą maszyn, które są wykorzystywane na liniach montażowych w fabrykach.

Automatyka przemysłowa polega przede wszystkim na połączeniu w jeden, sprawnie działający system elementów wykonawczych maszyny lub linii produkcyjnej. Do przykładów takich elementów możemy zaliczyć między innymi: napędy, silniki,serwo napędy, elektrozawory pneumatyczne i hydrauliczne, pompy itp. Dodatkowo, system ten mogą tworzyć elementy kontrolno-pomiarowe takie jak np. inicjatory, czujniki, urządzenia pomiarowe i systemy wizyjne.

Nad całością systemu czuwa układ sterujący, czyli przekaźnik programowalny, PLC lub komputer przemysłowy. Warto tutaj zaznaczyć, że układem poprzez system komunikacji można sterować z panelu operatorskiego dotykowego lub tradycyjnego.

Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

Głównym zadaniem automatyki przemysłowej jest pomoc w dostarczaniu danych na temat usterek, odrzutów, czy też problemów z połączeniami lub szybkością pracy maszyn. Dzięki robotyzacji produkcji, przedsiębiorstwa mogą produkować znacznie więcej coraz lepszych pod względem jakości określonych produktów.

Elektryka przemysłowa jest szczególnie potrzebną dziedziną w czasach, gdy zakłady produkcyjne do swojego funkcjonowania potrzebują możliwie najszybszego i najtańszego sposobu na wytwarzania jak największej ilości produktów. Jest to możliwe za sprawą automatyzacji wielu procesów. Za automatyzacją odpowiadają przede wszystkim nowoczesne maszyny, roboty i inne automatycznie sterowane urządzenia. Ważnym aspektem jest tutaj to, że wszystkie maszyny muszą ponadto współgrać z zaawansowanym oprogramowaniem, tworząc tym samym zwarty i kompatybilny system, który będzie dostarczał dane, przydatne do analizy procesów produkcyjnych i do bieżącej kontroli.

Zalety automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa posiada szereg cennych zalet. Jedną z nich jest automatyzacja w zakresie kontroli, która wpływa zarówno na usprawnienie procesu produkcyjnego, jak i na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników. Musimy mieć świadomość tego, że zautomatyzowanie procesu będzie chronić produkty przed defektami, cechując się nie tylko powtarzalnością, ale także wysoką jakością. Dzięki temu, dana marka nie będzie narażona na straty finansowe.

Bezpieczeństwo pracowników to jedno. Musimy także pamiętać jak ważne jest bezpieczeństwo samego procesu produkcyjnego. Gwarancja takiego bezpieczeństwa możliwa jest dzięki specjalnemu etapowi, którego zadaniem jest nadzorowanie pracy linii produkcyjnej. Na linię nadzorującą składa się głównie włącznik bezpieczeństwa, system alarmowy i termostat. Gdy coś się dzieje, system może w ułamku sekundy odłączyć cały proces produkcyjny, nie narażając tym samym firmy na jakiekolwiek straty. Proces będzie mógł ruszyć dopiero wtedy, gdy wszystkie parametry wrócą do normy.

Automatyka przemysłowa zawiera w sobie mnogość skomplikowanych i pośrednio oraz bezpośrednio od siebie zależnych procesów. Automatyka bazuje przede wszystkim na procesie produkcyjnym, w skład którego wchodzi wiele różnego rodzaju urządzeń wielofunkcyjnych. Zadaniem tego typu urządzeń jest usprawnianie linii produkcyjnych. Dzięki nim, sam proces staje się znacznie bardziej efektywny oraz wydajny.  W konsekwencji zakład produkcyjny będzie przynosić oczekiwane oszczędności.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy