Żurawie budowlane i ich rodzaje

Żuraw budowlany zaliczany jest do grupy podstawowych urządzeń budowlanych
W artykule przeczytasz
  Żuraw budowlany zaliczany jest do grupy podstawowych urządzeń budowlanych, które mają na celu przyspieszenie i ułatwienie robót budowlanych. Na placu budowy, to właśnie żuraw jest pierwszym urządzeniem, które rzuca się w oczy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów żurawi, których klasyfikacja jest przeprowadzana na podstawie wysokości podnoszenia ciężaru, typu oraz udźwigu. Żurawie budowlane dzielimy więc na mini żurawie, żurawie stacjonarne, a także na żurawie samojezdne.

Żurawie budowlane

Żuraw budowlany to jeden z największych urządzeń dźwigowych. Najważniejszymi parametrami służącymi do opisu tego typu maszyny roboczej jest wysokość podnoszenia i wysięg. Wysięg jest mierzony w poziomie i określa odległość pomiędzy hakiem, a osią obrotu. Wysokość podnoszenia jest mierzona natomiast w pionie i opisuje odległość między gardzielą haka, a posadowieniem żurawia budowlanego.

Żurawie budowlane – rodzaje

Najważniejszy podział żurawi budowlanych dotyczy żurawi samojezdnych, które mogą swobodnie poruszać się po drogach, a także żurawi stacjonarnych, czyli wieżowych, których transportowanie jest znacznie bardziej skomplikowaną sprawą. Żurawie samojezdne – nazywane są również żurawiami kołowymi. Do ich największych i najważniejszych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim możliwość swobodnego poruszania się po placach budowy oraz po drogach publicznych. Żurawie samojezdne cechują się małym zasięgiem praz oraz stosunkowo dużymi kosztami eksploatacyjnymi. Użycie tego typu żurawia sprawdza się wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność przemieszczania dźwigu. Żuraw samojezdny bardzo dobrze sprawdzi się również podczas przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych oraz innych ładunków, w tym nawet o nieregularnych kształtach, a także przy ustawianiu konstrukcji czy montażu reklam na wysokościach. Żurawie stacjonarne – czyli żurawie wieżowe są zaliczane do największych maszyn roboczych, które oprócz swojej wielkości, wyróżniają się również imponującym zasięgiem i maksymalnym udźwigiem. Żurawie wieżowe są niezbędne szczególnie na placach budowy bardzo dużych inwestycji, gdzie często przenosi się ciężkie ładunki. Warto wiedzieć, że ten typ dźwigu jest montowany w jednym miejscu, gdzie obsługuje pobliski obszar. W przypadku jego przenoszenia, generowane są wysokie koszty demontażu, transportu i ponownego montażu, dlatego nie może to być realizowane tak często jak w przypadku żurawi mobilnych.

Żurawie budowlane w B8 Group

W ofercie firmy B8 Group możemy skorzystać z wynajmu takich żurawi jak:
  • mini żurawie – to nowoczesne urządzenia, których głównym zadaniem i przeznaczeniem jest wykonywanie usług dźwigowych w miejscach bardzo trudno dostępnych i ciasnych. Mini żurawie znakomicie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnego żurawia samojezdnego lub stacjonarnego. Mini żurawie są przeważnie instalowane na gąsienicach, dzięki czemu cechują się wyjątkową zwrotnością. Dzięki swoim niewielkim gabarytom, z mini żurawi można bez problemu korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
  • żurawie terenowe – to żurawie, które mogą poruszać się nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych, w których pozostałe żurawie samojezdne nie zdałyby egzaminu. Napęd na wiele osi ułatwia manewrowanie żurawiami terenowymi na bardzo wymagającej powierzchni, co czyni z nich sprzęt specjalistyczny, sprawdzający się w najmniej sprzyjających warunkach.
  • żurawie gąsienicowe – są coraz bardziej popularne w branży budowlanej. Żurawie gąsienicowe mają szerokie zastosowanie i wysoki rozwój technologii, co niesie za sobą szereg zalet i walorów. Żurawie gąsienicowe cechują się kompaktową budową i dużą mocą. Gąsienice, w które wyposażone są te dźwigi budowlane, umożliwiają doskonałą zwrotność i łatwe przemieszczanie sprzętu. Dzięki niewielkim gabarytom, ten typ żurawia doskonale sprawdzi się do miejsc ciasnych i trudno dostępnych.
Dobranie odpowiedniego żurawia budowlanego jest niezwykle trudnym zadaniem. Potrzebna jest tutaj dokładna analiza i zapoznanie się z wszystkimi parametrami, co z kolei wymaga dużego doświadczenia i dobrego inżyniera budowlanego.
Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy