Przed podjęciem decyzji o relokacji fabryk, relokacji maszyn i linii produkcyjnych zakładu przemysłowego, warto się dowiedzieć jak przebiega cały proces relokacji. Warto również mieć świadomość tego, że wybór określonej firmy, która podejmie się tego zadania i poprowadzi całą operację, jest tutaj najważniejszy. Relokacja maszyn, a także całych linii produkcyjnych jest niezwykle skomplikowana i wymaga przede wszystkim ogromnego zaangażowania środków i doświadczonej kadry. Firma zajmująca się relokacją, musi posiadać specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Powinna również dysponować nowoczesnymi pojazdami, maszynami, a także oprzyrządowaniem.

Relokacja fabryk – na czym polega?

Zdarza się tak, że wyposażenie danej fabryki musi zostać przetransportowane w kompletnie inne miejsce. Proces relokacji okazuje się być procesem wieloetapowym, a zarazem bardzo skomplikowanym. Każda relokacja musi zostać przeprowadzona zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami i standardami. Dzięki skorzystaniu z usług firmy zajmującej się relokacją, wznowienie działalności w nowym obiekcie stanie się szybsze i łatwiejsze.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile czasu potrzeba na przeniesienie fabryki, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Przed nawiązaniem współpracy z usługodawcą, dobrze jest poprosić o wstępną wycenę, a także oszacowanie kosztów i określenie orientacyjnego terminu. Możemy porównać kilka ofert, a następnie wybrać tę najkorzystniejszą. Musimy jednak pamiętać o tym, że cena nie może znajdować się na pierwszym miejscu. Najważniejszy w przypadku relokacji jest wysoki standard usług danej firmy.

Etapy relokacji fabryk

Podstawę niemal każdej fabryki stanowią linie produkcyjne. Składają się one z wielu różnorodnych części, dlatego sam proces przeniesienia wymaga kompleksowego podejścia. Relokacja maszyn, linii produkcyjnych czy technologicznych rozpoczyna się od ich demontażu. Bardzo często urządzenia posiadają duże gabaryty, a więc w zdecydowanej większości przypadków, nie ma możliwości podjęcia się ich transportu bez wcześniejszego rozłożenia ich na części.

Demontaż maszyn wymaga oznakowania ich komponentów. W następnej kolejności, poszczególne ich komponenty są pakowane i zabezpieczane na czas transportu. Dbanie o szczegóły jest tutaj niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie obniżyć prawdopodobieństwo przypadkowej usterki, czy też zniszczenia. Wiele elementów charakteryzuje się delikatnością, co wymaga od nas ostrożnego podejścia. Następny etap relokacji, związany jest z przetransportowaniem określonych części pod wskazany adres. Może zdarzyć się tak, że hala produkcyjna zostanie przeniesiona do innego budynku lub cała działalność będzie kontynuowana z kompletnie innej miejscowości. Jeśli mamy do czynienia z profesjonalną relokacją, odległość nie ma tutaj większego znaczenia i nie stanowi żadnego ograniczenia. Transport wymaga również fachowego zabezpieczenia ładunków przez zaginięciem, kradzieżą, czy też uszkodzeniem.

Ostatni etap relokacji dotyczy ponownego montażu linii technologicznych, a także odpowiedniego przygotowania ich do ponownej pracy. Po dowiezieniu ładunków na miejsce, konieczne jest złożenie konstrukcji i przygotowanie jej do pracy. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj wykonanie licznych testów, które potwierdzą ich poprawne funkcjonowanie. W przypadku, gdy dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia poszczególnych części, obowiązkowe jest rozpoczęcie wszelkich działań naprawczych i modernizacyjnych.