Ładowarki teleskopowe i ich rodzaje

ładowarki teleskopowe - niezbędne urządzenia przy relokacjach fabryk
W artykule przeczytasz

Każde większe gospodarstwo rolne posiada bardzo dużo różnego rodzaju maszyn. W ich wyposażeniu, oprócz typowych maszyn rolniczych, znajdziemy również takie urządzenia, które służą do pomocy w wykonywaniu pracy rolnej. Do jednych z popularniejszych i chętnie stosowanych maszyn w gospodarstwie rolnym trzeba zaliczyć ładowarki teleskopowe. Urządzenia te znajdują swoje zastosowanie również w branży budowlanej i w magazynach. Jak się okazuje, są także niezwykle przydatne w rolnictwie.

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarki teleskopowe należą do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Są rodzajem wózków podnośnikowych ze zmiennych wysięgiem. Ładowarka teleskopowa jest uniwersalnym i wielozadaniowym sprzętem. Do charakterystycznych cech ładowarek teleskopowych możemy zaliczyć ich wysoką wydajność. Ładowarka teleskopowa jest sprzętem do wykonania prawie każdego zadania, które będzie wymagało podnoszenia, przenoszenia czy umieszczania na określonej wysokości materiałów lub przedmiotów. Ładowarki teleskopowe posiadają rozmaite rozmiary. Są także bardzo zwrotne, co pozwala na ich wykorzystywanie w miejscach cechujących się ograniczoną przestrzenią manewrową.

Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • ładowarki obrotowe – wyposażone są w dodatkową głowicę obrotową. Dzięki niej możliwy jest obrót kabiny operatora o 360 stopni. Ładowarki obrotowe cechują się dużą maksymalną wysokością podnoszenia.
  • ładowarki czołowe – to ładowarki z wysięgnikiem, który jest zamontowany po prawej stronie maszyny. Kabina operatora ładowarki czołowej jest nieruchoma, dlatego charakteryzuje je duży udźwig.

Gdzie są wykorzystywane ładowarki teleskopowe?

Ze względu na duże gabaryty i wielozadaniowość, wózki tego typu najczęściej wykorzystuje się w rolnictwie, budownictwie, przemyśle, ogrodnictwie czy też do prac komunalnych. Ładowarki teleskopowe znakomicie sprawdzają się również podczas wymagających zadań związanych z transportem np. stalowych konstrukcji, elementów betonowych, drewna, kamieni, ziemi, wszelkich materiałów sypkich itp. ładowarki teleskopowe mogą być także użytkowane do tradycyjnego załadunku i rozładunku palet. Dzięki możliwości zastosowaniu platform robotniczych, ładowarki teleskopowe można bardzo szybko przekształcić w praktyczne podnośniki, które umożliwią prace na dużych wysokościach.

Jakie uprawnienia obowiązują na ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe są wózkami specjalizowanymi, dlatego do ich obsługi i prowadzenia wymagane są uprawnienia I WJO. To najszersza kategoria uprawnień. Upoważnia ona również do obsługi pozostałych wózków jezdniowych np. wózków widłowych. Aby móc uzyskać odpowiednie uprawnienia, trzeba mieć skończone 18 lat, posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie od lekarza, mówiące o tym, że nie mamy jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania tego typu pojazdami.

Ładowarki teleskopowe są urządzeniami podnośnikowymi. Dają możliwość łatwego podnoszenia i przewożenia w inne miejsca ciężkich towarów, które nie byłyby tak łatwe do transportu przy zastosowaniu innych urządzeń. Zastosowanie ładowarki teleskopowej daje naprawdę wiele możliwości.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy