Czym są szafy sterownicze?

Szafy sterownicze to nieodłączny element systemów energetyki i automatyki
W artykule przeczytasz

Szafy sterownicze to nieodłączny element systemów energetyki i automatyki. To sposób na uporządkowanie bardzo skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury, a także urządzeń elektrycznych, elektronicznych, elektromechanicznych, programowalnych czy też pneumatycznych. Szafy sterownicze, służą do zabudowy komponentów automatyki oraz układów elektrycznych lub systemów rozdziału mocy. Szafy sterownicze gwarantują ich bezpieczna pracę, przyczyniając się tym samym do ochrony aparatury przed szkodliwym oddziaływaniem otaczającego środowiska i możliwym dostępem osób niepowołanych. We wnętrzu szaf sterowniczych, musi być zachowana odpowiednia temperatura i wilgotność. Jeśli będą odpowiednio dostosowane do aplikacji i panujących warunków otoczenia, szafy sterownicze zachowają swoje właściwości i będą spełniać wszystkie swoje zadania. Szafy sterownicze powinny być również poddawane regularnej konserwacji.

Czym jest szafa sterownicza?

To forma zabudowy aparatury sterowniczej, rozdzielczej, a także zabezpieczającej. Szafy sterownicze mają swoje zastosowanie w przypadku skomplikowanej aparatury, urządzeń elektrycznych, elektronicznych i pneumatycznych. To właśnie szafy sterownicze gwarantują bezpieczeństwo pracy tych urządzeń. Dodatkowo, zmniejszają ryzyko awarii i umożliwiają zachowanie wszystkich wymaganych wartości parametrów elektrycznych, czyli napięcia, prądu i mocy. Zadaniem szaf sterowniczych jest ochrona wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi i przed możliwą ingerencją osób niepowołanych. Jednocześnie umożliwiają łatwy dostęp do urządzeń i do instalacji dopuszczonej pracownikom. Na co pozwalają szafy sterownicze? Dzięki nim, możliwe jest kompleksowe włączanie i wyłączanie urządzeń, ich układów, a także regulacja częstotliwości oraz natężenia ich pracy.

Jak wygląda konstrukcja szaf sterowniczych?

Wizualnie, szafy sterownicze w dużej mierze przypominają typowe szafy do przechowywania. Najczęściej są metalowe. Najbardziej uniwersalne rozwiązania posiadają rozdzielnice natynkowe i stojące. Szafy sterownicze wykonane ze stalowej blachy alucynkowej lub ze stali nierdzewnej, składają się przede wszystkim z przednich – pojedynczych lub podwójnych drzwi, wyposażonych w zamek, w tylną i górną osłonę, płytę montażową i zaślepki przesuwane płyty dolnej. Szafy pojedyncze jak i ramowe, mogą być przymocowane do ścian, dzięki specjalnym uchwytom. Coraz częściej mamy do czynienia z modelami wolnostojącymi.

Co wpływa na funkcjonalność szafy sterowniczej?

W dużym stopniu wpływa jej rozmiar, decydujący o możliwościach rozbudowania systemów sterujących i możliwej późniejszej modernizacji instalacji. Szafa sterownicza jest elementem, który pozwala zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa pracy. Zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w miejscach publicznych i w domach, szafa sterownicza jest rozwiązaniem wpływającym nie tylko na atrakcyjność wizualną danej przestrzeni, ale także dbającym o komfort wszystkich jej użytkowników. Warto wiedzieć, że produkcja szaf sterowniczych odbywa się według określonych procedur i norm, które obowiązują podczas ich wytwarzania. Zakup szafy sterowniczej od pewnego i doświadczonego producenta da gwarancję nie tylko wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale także braku awaryjności i maksymalnej wydajności.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy