Na czym polega automatyzacja produkcji?

Automatyzacja przemysłowa zajmuje się głównie usprawnianiem procesów wytwarzania i transportu różnego rodzaju produktów
W artykule przeczytasz

Automatyzacja procesów produkcyjnych to przede wszystkim działanie polegające na wdrażaniu rozwiązań, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania maszyn w określonej firmie lub zakładzie. Działania wykonywane w sposób manualny – przez człowieka, są zastępowane działaniami wykonywanymi przez urządzenia automatyki przemysłowej np. przez regulatory, roboty przemysłowe, sterowniki itp. Proces automatyzacji powoduje zwiększenie efektywności produkcji. Dzieje się to między innymi poprzez skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie danej operacji przez człowieka.

Na czym polega automatyzacja produkcji?

Automatyzacja przemysłowa zajmuje się głównie usprawnianiem procesów wytwarzania różnego rodzaju produktów oraz wszystkich działań, jakie towarzyszą fabrykacji, a także innym czynnościom technologicznym. Automatyzacja produkcji jest więc kompleksowym systemem, który wdraża się w celu zwiększenia wydajności produkcyjnej. Automatyzacja linii produkcyjnych, zajmuje się rozbudowywaniem całych układów maszyn oraz ich sterowaniem, wykorzystując do tego nowoczesne i zaawansowane komputery, a także dedykowane oprogramowania, które umożliwiają pełny nadzór i kontrolę nad produkcją.

Jakie są zalety automatyzacji produkcji?

W zakładach i fabrykach, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych staje się już normą.
Zalety, które świadczą o korzyściach wynikających z wdrożenia automatyzacji produkcji to:

  • usprawnienie procesów produkcyjnych – wykorzystywanie maszyn przyczynia się do zwiększenia produkcji i skrócenia jej czasu. Dodatkowo, wdrożenie automatyki ma również wpływ na podwyższenie wydajności innych działań, które mają wpływ na funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. W jakich procesach biorą udział roboty? Mowa np. o przepakowywaniu towarów, a także o dystrybucji, a więc przemieszczanie i dostarczanie.
  • optymalizacja kosztów – zastosowanie nowoczesnych systemów w produkcji, a także automatyzacja magazynu, pozwalają na optymalizację kosztów wszystkich procesów. Związane jest to przede wszystkim ze znacznie większą sprawnością maszyn oraz z oszczędnością czasu w wytwarzaniu towarów. Musimy mieć świadomość tego, że im niższe będą koszty produkcji, tym niższa będzie cena artykułów, co z kolei prowadzi do większej sprzedaży. Innym elementem optymalizacji kosztów jest wzrost wynagrodzenia osób, które obsługują maszyny. Efektywność pracy jest zwiększona, co doprowadza do obniżenia kosztów produkcji i intensyfikacji sprzedaży, a dalej wpływa na większe przychody firmy oraz na większe zarobki personelu.
  • zwiększenie możliwości produkcyjnych – nowe technologie bezsprzecznie napędzają rozwój. Maszyny wykonują zadania, które są niemożliwe do realizacji przez człowieka. Automatyzacja produkcji i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań to gwarancja zwiększenia możliwości produkcyjnych. Dokładność robotów i realizacja zadań według zaprogramowanego przez człowieka schematu, daje technikom ogromne perspektywy do działania. Zaletą zastosowania maszyn jest także to, że minimalizują one powstawanie ubytków produkcyjnych, a towary wykonywane są z ogromną precyzją. W maszynach nie ma możliwości wystąpienia błędów ludzkich, takich jak np. brak dokładności, brak umiejętności, czy też zmęczenie, które mają wpływ na wady towarów.

 

Automatyzacja produkcji pozwala na uzyskanie identycznych produktów, jakich oczekuje klient i które spełniają normy jakościowe. Automatyzacja produkcji to wielka przewaga nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Stanowi ona przyszłość przemysłu, dlatego też inwestycja w nowoczesne technologie produkcyjne to konieczny warunek w rozwoju danego przedsiębiorstwa.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy
Szafy sterownicze to nieodłączny element systemów energetyki i automatyki
Czym są szafy sterownicze?

Szafy sterownicze to nieodłączny element systemów energetyki i automatyki. To sposób na uporządkowanie bardzo skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury, a także urządzeń elektrycznych, elektronicznych, elektromechanicznych, programowalnych

Czytaj więcej »