Na czym polega obróbka metali?

Obróbka metali polega na dowolnej zmianie właściwości określonego metalu
W artykule przeczytasz

Metalowe elementy możemy znaleźć dosłownie wszędzie. Stanowią one nie tylko części urządzeń oraz maszyn, ale także współtworzą elementy konstrukcji. Aby metalowe elementy mogły spełniać się w swojej roli, muszą posiadać odpowiedni kształt, rozmiar i wytrzymałość. W przypadku mniejszych elementów, nie ma zazwyczaj większego problemu z nadaniem im odpowiednich kształtów i wymiarów. Sytuacja ulega jednak zmianie, jeśli mamy do czynienia z dużymi elementami. Muszą one wtedy zostać obrobione przez profesjonalny sprzęt.

W dzisiejszych czasach, obróbka metali dla nikogo nie powinna stanowić większego problemu. Dzięki nowoczesnej technologii i coraz bardziej innowacyjnym rozwiązaniom, mamy dostęp do szerokiego spektrum możliwości obróbki metali. Każda osoba, która jest wyposażona w odpowiedni sprzęt i doświadczenie, może podjąć się bez większych problemów obróbki wielu wybranych surowców. Należy jednak mieć świadomość tego, że tylko profesjonalne urządzenia do obróbki metali, sprawią, że w dowolny sposób można zmodyfikować określone lub niemalże wszystkie właściwości metali.

Na czym polega obróbka metali?

Obróbka metali polega na dowolnej zmianie właściwości określonego metalu. To ogół procesów technologicznych, które maja na celu zmianę wymiarów, kształtów lub właściwości fizycznych i chemicznych metali. Możemy rozróżnić obróbkę metali: mechaniczną skrawaniem, cieplną, plastyczną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. Obróbka metali od lat jest nieustannie udoskonalana. Dzieje się to za sprawą maszyn sterowanych numerycznie CNC, a także rozwijającemu się przemysłowi narzędziowemu. Niezwykle istotny jest wzrost automatyzacji, który to oddziałuje na efektywność i wydajność pracy. Program w obrabiarkach, złożony jest z cykli obróbkowych, a więc ze stałych sparametryzowanych podprogramach. Są one umieszczane w układzie sterowania. Program w obrabiarkach, służy do programowania obróbki zabiegów typowych, którymi są przede wszystkim toczenie, gwintowanie, a także wiercenie.

Podział obróbki metali

  • obróbka mechaniczna, czyli skrawanie – ten rodzaj obróbki, poprzez skrawanie metali pozwala na dowolne obrobienie określonego materiału, za pomocą odpowiednich narzędzi. W ten sposób możemy uzyskać pożądany wymiar, a także kształt wybranego przedmiotu. Skrawanie materiału obejmuje: frezowanie, szlifowanie i toczenie metali.
  • obróbka cieplna – jej zadaniem jest poddanie metalu, działaniu wysokiej temperatury, bez zastosowania innych środków. Do obróbki cieplnej możemy zaliczyć: stabilizowanie, hartowanie oraz wyżarzanie. Obróbkę cieplną będziemy stosować w celu zmiany właściwości stali.
  • obróbka plastyczna – celem tej metody jest odkształcanie metali, za pomocą wybranych przez siebie metod. Plastyczne odkształcanie metali opiera się przede wszystkim na zmianie struktury, gładkości i właściwości materiału. Do najpopularniejszych obróbek plastycznych należą: toczenie, kucie i gięcie. Warto wiedzieć, że obróbka plastyczna może odbywać się zarówno na ciepło jak i na zimno.
  • obróbka chemiczna i obróbka cieplno-chemiczna – zadaniem obróbki cieplno-chemicznej jest poddanie wybranego materiału, działaniu wysokiej temperatury, przy jednoczesnym wykorzystaniu związków chemicznych. Celem jest uzyskanie pożądanego efektu. Kiedy stosujemy ten zabieg? Przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy uzyskać lepszą odporność metali. Do obróbki cieplno-chemicznej metali zaliczamy nasiarczanie i nakrzemowanie.
Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy