Przenoszenie maszyn produkcyjnych – jak przebiega?

Relokacja maszyn produkcyjnych przez sprawdzonego partnera
W artykule przeczytasz

Przenoszenie maszyn produkcyjnych jest poważnym procesem. Nie dość, że wymagane jest wcześniejsze przygotowania każdego z poszczególnych etapów, to dodatkowo należy odpowiednio przygotować określone urządzenia do transportu. Właściwe przygotowanie maszyn i ich zabezpieczenie jest gwarancją powodzenia relokacji i braku uszkodzeń, które w innym przypadku mogłyby powstać podczas transportu.

Planowanie transportu maszyn produkcyjnych

Do transportu maszyn produkcyjnych obowiązkowe jest odpowiednie przygotowanie. Nie ma tutaj znaczenia, czy dana firma planuje transport maszyn w kraju, czy też poza jego granice. Relokację maszyn produkcyjnych w każdym przypadku należy rozpocząć od bardzo sumiennego, starannego i szczegółowego zaplanowania poszczególnych działań.

Jeśli plan relokacji będzie dokładnie opracowany, będziemy mogli uniknąć ewentualnych problemów. Warto mieć świadomość tego, że im dłuższa trasa, tym większym wyzwaniem logistycznym jest transport maszyn. Z tego też powodu relokacja maszyn produkcyjnych wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także konieczności wykorzystania odpowiedniego sprzętu ciężkiego. W przypadku przenoszenia maszyn produkcyjnych najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie transportu maszyn firmie specjalizującej się w tym obszarze.

Przenoszenie maszyn produkcyjnych – jak przebiega?

Przenoszenie maszyn produkcyjnych rozpoczyna się od przygotowania ich do transportu. Ten proces wymaga doświadczenia z wielkogabarytowymi, a równocześnie podatnymi na uszkodzenia ładunkami.

Najważniejszym elementem przygotowań na miejscu jest odpowiednie zabezpieczenie całej maszyny produkcyjnej. W tym przypadku niezwykle istotne są wszelkie ruchome elementy, które mogłyby ewentualnie doprowadzić do uszkodzenia całego urządzenia. Ważnym procesem jest również prawidłowe podnoszenie i przenoszenie ładunków. W przypadku, gdy manipulowane maszyną będzie nieodpowiednie, możemy doprowadzić do pojawienia się awarii, a w najgorszym scenariuszu do niebezpiecznego wypadku dla osób, które będą przebywać w jej najbliższym otoczeniu.

Celem uniknięcia niebezpiecznych sytuacji jest zastosowanie się do kilku zasad. Właściwe przenoszenie maszyn produkcyjnych powinno obejmować: odpowiedni demontaż urządzenia, prawidłowe zabezpieczenie i zapakowanie maszyny produkcyjnej, odpowiedni transport i prawidłowy montaż w nowym miejscu.

Uwagę powinniśmy zwrócić również na zaplecze maszynowe, które z reguły cechuje się bardzo dużymi gabarytami oraz wysoką wagą. Zarówno wielkość jak i waga zaplecza maszynowego, bezpośrednio wpływają na proces transportu z jednego punktu do drugiego. Jeśli nie będziemy dysponować odpowiednim zapleczem maszynowym, nie będziemy mogli liczyć na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie relokacji. Konsekwencją tego zaniedbania może być doprowadzenie do wypadku lub do uszkodzenia maszyny produkcyjnej.
Niezwykle ważnym krokiem w przeprowadzeniu relokacji maszyn produkcyjnych jest decyzja o skorzystaniu z usług firmy specjalizującej się w tej branży.

O czym należy pamiętać podczas relokacji maszyn produkcyjnych?

Relokacja może mieć charakter wewnętrzny – w obrębie firmy lub zewnętrzny – maszyny są transportowane na znaczne odległości. W przypadku relokacji w obrębie danej firmy szczególną uwagę należy zwrócić na zaplanowanie transportu oraz na procedury bezpieczeństwa, które chronią pracowników i maszyny. Podczas relokacji wewnętrznej, dużą uwagę przykłada się do dbałości o nieuszkodzenie infrastruktury, bezpieczeństwo pracowników, a także o zachowanie ciągłości prac produkcyjnych w zakładzie.

Planowanie relokacji maszyn produkcyjnych nie obędzie się bez wzięcia pod uwagę takich elementów jak wielkość sprzętu, jego cech charakterystycznych, a także odległość. Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na odpowiedni dobór konkretnych środków do transportu, mających adekwatną konstrukcję i gabaryty.

Podczas relokacji maszyn produkcyjnych należy także pamiętać o właściwych pozwoleniach na transport, zabezpieczeniu maszyn i o ewentualnych planach, gdy konieczny będzie przeładunek sprzętu. Dzięki temu nie dość, że będziemy mogli uniknąć większości problemów związanych z relokacją to dodatkowo cały proces odbędzie się w sprawny i bezpieczny sposób.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy