Co to jest i na czym polega praca tymczasowa?

W artykule przeczytasz

Znalezienie stałego zatrudnienia to nie dla wszystkich łatwe zadanie. Szczególnie osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub zmieniają swoją branżę. Dlatego tak wielu początkujących pracowników decyduje się na podjęcie zajęcia tymczasowego. Jeśli myślisz nad zatrudnieniem okresowym, z tego artykułu dowiesz się więcej na temat tego, co to jest praca tymczasowa, na czym polega oraz jakie prawa przysługują osobie zatrudnionej na podstawie tej formy współpracy.

Co to znaczy praca tymczasowa?

Kiedy pracownik, który decyduje się na wybór krótkookresowego zatrudnienia, musi na początku zaznajomić się przede wszystkim z tym, czym jest i jak wygląda praca tymczasowa. Jest to rodzaj współpracy, który wyznaczony jest na konkretny okres, wynikający z przepisów zawartych w umowie. Często podejmują się jej osoby młode, rozpoczynające swoje pierwsze zatrudnienie lub takie, które potrzebują szybkiego zajęcia zarobkowego.

Praca tymczasowa, co to znaczy dla pracownika? Jeśli decydujesz się na podjęcie zatrudnienia okresowego, musisz wiedzieć, że podczas rekrutacji będą występować trzy podmioty:

  • pracodawca, u którego wykonywane będą obowiązki;
  • agencja, jako faktyczny zleceniodawca;
  • pracownik.

Oznacza to, że umowę podpisujemy z agencją pracy tymczasowej, która zatrudnia nas na konkretne stanowisko, wyłącznie w celu wykonywania obowiązków na określony okres. Taka organizacja odpowiada za wynagrodzenie, ubezpieczenie społeczne oraz opłacanie składek.

Dowiedz się jakie różnice obejmują outsourcing pracowniczy a pracę tymczasową.

Na czym polega praca tymczasowa?

Mianem pracy tymczasowej określa się zatrudnienie o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym. Jej oferta kierowana jest do osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub szukają szybkiego sposobu na zarobek. Praca tymczasowa – co to znaczy dla pracownika? Najważniejszą cechą takiego zatrudnienia jest fakt podejmowania umowy przez agencję, a nie bezpośrednio z pracodawcą. Możliwe jest zawarcie pracy na postawie umowy zlecenie, umowy o dzieło lub umowy o pracę. Jest to korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron, szczególnie gdy przedsiębiorstwo nie chce wiązać się z pracownikiem na stałe.

Praca tymczasowa, na czym polega taka forma zatrudnienia? Przede wszystkim na wykonywaniu obowiązków dla danego pracodawcy, przez okres nie dłuższy niż określony w przepisach. Pracownik tymczasowy może pracować w zastępstwie nieobecnej osoby, która zatrudniona jest na stałe w przedsiębiorstwie lub jako osoba dodatkowa.

Ważną informacją jest to, że świadczenie pracy tymczasowej nie może być podejmowane przez stałych pracowników firmy.

Jak długo może trwać praca tymczasowa?

Warunki zatrudnienia w przypadku pracy tymczasowej określone są w znowelizowanej ustawie z 2017 roku. W art. 20 dowiadujemy się, że pracodawca może podpisać umowę z pracownikiem na okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w ciągu 3 lat lub nieprzerwanie na czas 36 miesięcy, gdy nowy członek zespołu, zastępuje osobę zatrudnioną na stałe. Po upływie tego terminu możliwe jest przyjęcie pracownika tymczasowego na umowę etatową.

Czy praca tymczasowa liczy się do stażu pracy?

Jedną z najczęstszych wątpliwości przed podjęciem zatrudnienia tymczasowego jest kwestia stażu pracy. Pracownicy przyjmują założenie, że okresowe stanowisko nie będzie wliczane prawnie do doświadczenia zawodowego. Jednak jest to błędne myślenie. Praca tymczasowa każdorazowo wlicza się do stażu pracy. Dlatego nie musimy martwić się o kwestię związaną z pominięciem tych lat działalności przy ustaleniu wysokości emerytury, renty lub obliczaniu dni urlopowych. Analogicznie agencja pracy tymczasowej, może zawierać z pracownikami dowolny rodzaj umowy, który również będzie wliczał się do stażu pracy.

Praca tymczasowa a prawa pracownika

Wątpliwości dotyczące pracy tymczasowej to nie tylko kwestia stażu pracy, ale także zagadnienie obejmujące prawa pracowników. Jednak również w tym zakresie nie będzie to problematyczne dla zatrudnianych osób, ponieważ przepisy są dokładnie takie same jak w przypadku etatowej posady. Zarówno zarobki, jak i długość urlopu, będą obejmowały taki sam zakres dla każdej umowy. Pracownika tymczasowego obejmują także identyczne przepisy BHP, warunki socjalne czy możliwość urlopu na żądanie (dla osób zatrudnionych przez przynajmniej sześć miesięcy). To znaczy, że prawa pracy nie różnią się dla zatrudnionych na umowę krótkoterminową od tych, które mają pracownicy pełnoetatowi.

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy