Na co zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą? Praktyczny poradnik

jak znaleźć pracę za granicą
W artykule przeczytasz

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę z reguły nie należy do najprostszych. Należy jednak mieć świadomość, że to dopiero pierwszy krok prowadzący do celu, jakim jest zdobycie zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy. Jak znaleźć pracę za granicą? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach!

Jak znaleźć pracę za granicą? Wybierz kraj, w którym chcesz pracować

Zastanawiając się, jak wyjechać do pracy za granicę, warto w pierwszej kolejności określić kraj lub kraje, które bierzemy w tym kontekście pod uwagę. Jeśli nie mamy ściśle sprecyzowanych oczekiwań, na początkowym etapie wybór możemy ograniczyć do krajów na terenie Unii Europejskiej lub poza UE.

W przypadku obywateli Unii Europejskiej, pierwsza opcja jest z pewnością dogodniejsza – mają oni bowiem możliwość swobodnego przemieszczania się i przekraczania granic na jej obszarze oraz w obrębie strefy Schengen. Jeśli jednak stawiamy na drugi wariant, należy liczyć się z koniecznością dopełnienia bardziej skomplikowanych formalności i dostosowania się do określonych procedur wjazdowych czy dotyczących podjęcia zatrudnienia.

Jak szukać pracy za granicą? Przygotuj CV

Nieodłącznym elementem procesu poszukiwania pracy – zarówno w kraju, jak i za granicą – jest przygotowanie CV. W curriculum vitae, jak brzmi rozwinięcie tego skrótu, należy zawrzeć najważniejsze informacje na temat przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Nawet jeśli możemy pochwalić się bogatym i różnorodnym doświadczeniem zawodowym, w CV powinny znaleźć się informacje kluczowe z perspektywy przyszłego pracodawcy i pasujące do stanowiska, na które aplikujemy. Dzięki temu rekruter łatwo i szybko wyłoni osoby, które posiadanym doświadczeniem czy kwalifikacjami wpisują się w profil poszukiwanego pracownika.

kobieta tworzy CV, by znaleźć pracę za granicą

Gdzie szukać pracy za granicą?

W dobie cyfryzacji miejsc, w których można znaleźć pracę za granicą, jest naprawdę wiele. Gdzie zatem najlepiej szukać pracy za granicą? Do wyboru mamy między innymi:

  • portale ogłoszeniowe – poszukiwanie pracy przez internet to obecnie najpopularniejszy sposób na znalezienie zatrudnienia. W sieci działa wiele wiarygodnych serwisów publikujących oferty pracy za granicą, w tym również takich, które specjalizują się w ogłoszenia dotyczących zatrudnienia za granicą. Przeglądając oferty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymagania pracodawców i pożądane przez nich doświadczenie czy umiejętności. Dzięki temu możemy dość łatwo zorientować się, jakie warunki powinniśmy spełnić, by zdobyć posadę;
  • media społecznościowe – zastanawiając się, gdzie szukać ofert pracy za granicą, warto też zajrzeć na Facebooka. Znajdziemy tam nie tylko profile konkretnych firm, na których zamieszczane są informacje o uruchomieniu rekrutacji, ale także grupy tematyczne, w których rekruterzy publikują ogłoszenia;
  • polecenie pracownicze – jeśli mamy znajomych pracujących za granicą, warto z tych kontaktów skorzystać. To rozwiązanie niesie ze sobą obopólne korzyści, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pracownik może uzyskać sprawdzone i rzetelne informacje na temat zatrudnienia w danej firmie, natomiast pracodawca – dobrego fachowca, który z pewnością łatwiej i szybciej zaaklimatyzuje się w firmie.

W każdym z przypadków należy jednak zachować ostrożność – niestety wciąż nie brakuje nieuczciwych pracodawców, którzy obiecując legalne zatrudnienie i wysokie zarobki, w rzeczywistości poszukują taniej siły roboczej.

fachowiec szukający pracy za granicą

Jak znaleźć dobrą pracę za granicą? Skorzystaj z pomocy agencji

Chcąc wyjechać do pracy za granicę, możemy również zdecydować się na skorzystanie z pomocy agencji pracy. Co ważne, wcale nie muszą być to zagraniczne firmy – niejedna wiarygodna agencja pracy tymczasowej działa także w Polsce, co na początkowym etapie lub przy niezbyt dobrej znajomości języka obcego zdecydowanie ułatwi kontakt i pozwoli na uzyskanie kompletnych informacji na temat rekrutacji czy aktualnych ofert.

Co to jest i jak działa agencja pracy tymczasowej? To firma, pełniąca funkcję pośrednika w procesie zatrudniania w oparciu o umowę na czas określony. Specjaliści agencji przeprowadzają rozmowy z kandydatami, w trakcie których bliżej poznają ich dotychczasowe doświadczenie i oczekiwania względem przyszłego zatrudnienia, a następnie na tej podstawie tworzą profil osoby poszukującej pracy.

Przeczytaj też: Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

W zależności od dostępności ofert, mogą od razu przedstawić kandydatowi konkretną propozycję lub skontaktują się z nim, gdy pasujące ogłoszenie pojawi się na rynku. Poszukiwanie pracy za granicą za pośrednictwem dobrej agencji jest opcją cieszącą się stale rosnącą popularnością, na którą decyduje się coraz więcej kandydatów. Pozostaje jednak pytanie: jak znaleźć pracę za granicą przez agencję? Wybierając Service Technical, wystarczy kilka prostych kroków:

  • przesłanie zgłoszenia – wyślij do nas swoje CV, w którym zawrzesz najważniejsze informacje na temat przebiegu zatrudnienia. Do aplikacji możesz dołączyć dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie, kwalifikacje czy referencje;
  • zapoznaj się z ofertą pracy – jeśli na rynku pojawi się oferta pasująca do Twojego profilu i oczekiwań, skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia;
  • wyjedź do pracy – zapewniamy pracownikom wsparcie w dopełnieniu niezbędnych formalności.

Service Technical to sprawdzona agencja pracy za granicą, zapewniająca legalne zatrudnienie, atrakcyjne wynagrodzenie, zakwaterowanie, pomoc polskojęzycznego koordynatora i wsparcie w organizacji transportu. Nie musisz więc już zastanawiać się, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę – skorzystaj z naszej pomocy i znajdź stabilne zatrudnienie na przejrzystych warunkach.

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy