Jak przygotować się do rozmowy o pracę? 12 praktycznych wskazówek

W artykule przeczytasz

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to duży powód do dumy. Oznacza ono, że nasze wykształcenie, umiejętności oraz dotychczasowe doświadczenie zainteresowały rekruterów. Przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej należy jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby jak najlepiej zaprezentować swoją osobę oraz posiadane umiejętności. Sprawdź, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby odnieść sukces i postawić kolejny krok na zawodowej ścieżce.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, by dobrze wypaść?

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej pod względem merytorycznym, psychicznym i organizacyjnym zwiększają szansę na zdobycie zatrudnienia. Podjęte działania nie tylko pomagają ograniczyć towarzyszący podczas spotkania stres, ale również ułatwiają zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.

Zasadniczo można wyróżnić trzy etapy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej – w dalszej części artykułu omawiamy dokładnie każdy z nich.

Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Przed spotkaniem

Przygotowanie na rozmowę kwalifikacyjną należy rozpocząć już w zaciszu własnego domu. Przed spotkaniem zadbaj o:

 • Zebranie istotnych informacji o firmie – zakres działalności, oferowane produkty i usługi czy prowadzone projekty to podstawowe dane, które należy poznać. Oprócz tego warto dowiedzieć się, jaka atmosfera panuje wśród pracowników. W kompletowaniu informacji pomocny będzie internet oraz znajomi zajmujący stanowiska w danej organizacji. Dlaczego warto wiedzieć więcej o potencjalnym pracodawcy? Podczas rozmowy może paść pytanie, co nam się podoba w firmie i dlaczego właśnie w niej chcesz pracować, a dobre przygotowanie do odpowiedzi z pewnością zostanie docenione.
 • Zebranie informacji o proponowanym stanowisku – zakres obowiązków czy pożądane przez pracodawcę umiejętności zwykle są obszernie opisane w ogłoszeniu o pracę. Dodatkowo warto pytać o interesujące nas kwestie, co jest zazwyczaj mile widziane przez rekrutera.
 • Zebranie informacji o rekruterze – znajomość nazwiska i stanowiska zajmowanego w firmie przez osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną ułatwia formułowanie pytań oraz zmniejsza stres.
 • Zapoznanie się ze stylem pracy i środowiskiem firmy – podczas rozmowy rekruterzy będą na różne sposoby próbowali wybadać, czy dobrze odnajdziesz się w strukturze danej firmy. Warto więc nie tylko dobrze zapoznać się z ogłoszeniem w sprawie pracy, ale również ze stroną internetową potencjalnego pracodawcy.
 • Określenie swoich mocnych i słabych stron – przygotowanie do rozmowy o pracę polega też na określeniu swoich atutów, cech charakteru, kwalifikacji i doświadczenia, dotychczasowych sukcesów i porażek, powodów, dla których jesteś najlepszym kandydatem lub kandydatką do objęcia danego stanowiska oraz wyjaśnienia, dlaczego aplikujesz na daną posadę. Pytania o to padają właściwie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej? W dniu spotkania

W dniu rozmowy kwalifikacyjnej często pojawiają się duże emocje, dlatego warto pracować nad ograniczeniem stresu. Co jeszcze przygotować na rozmowę o pracę, aby wypaść jak najlepiej?

 • Zadbaj o profesjonalny wygląd – pierwsze wrażenie jest bardzo istotne, dlatego wybrany ubiór powinien być skromny, schludny oraz elegancki. Zadbaj o estetyczną, lecz wygodną odzież w stonowanych kolorach, w której dobrze się czujesz.
 • Bądź na czas – spóźnienie w wielu przypadkach może skreślić Cię już na starcie, dlatego w miejscu rozmowy warto pojawić się około 10 minut przed czasem.
 • Zwróć uwagę na postawę i mowę ciała – zadbaj, aby od momentu wkroczenia do budynku być uprzejmym i pewnym siebie. W wielu firmach rekruterzy pytają innych pracowników o zdanie, dlatego wobec każdej napotkanej osoby warto zachowywać się miło i serdecznie. Ważna jest nie tylko mowa ciała (nie krzyżuj ramion, nie trzymaj rąk w kieszeniach, nie garb się, nie ziewaj i nie opieraj na łokciach), ale również język. Kultura osobista i uśmiech często decydują o wyrobieniu sobie opinii na temat danej osoby.

Jak należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? W trakcie spotkania

Ostatnie przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej wymagają też przemyślenia swojej postawy podczas spotkania.

 • Wyłącz lub wycisz telefon – sygnał powiadomień podczas spotkania to jedna z najpoważniejszych wpadek, która może Ci zaszkodzić.
 • Zadbaj o pozytywne myślenie i bądź sobą – pamiętaj o otwartości, uśmiechu oraz pewnym siebie uścisku dłoni. Nie siadaj, dopóki nie zostaniesz o to poproszony oraz unikaj nadmiernej gestykulacji rękoma. Nie przerywaj rozmówcy i bądź konkretny – to cecha, którą ceni się w relacjach zawodowych.
 • Unikaj często powielanych błędów – nie staraj się udawać kogoś, kim nie jesteś i zawsze mów prawdę. Wielu rekruterom nie podoba się krytykowanie poprzednich pracodawców, dlatego wyrażaj się o nich z należytym szacunkiem. Pamiętaj, że rozmowa ma być kontrolowana przez osobę rekrutującą, nie przejmuj inicjatywy, jeśli nie zostaniesz o to poproszony.
 • Nie bój się pytać – ciekawość i zadawanie pytań dobrze świadczą o osobach aplikujących na wolne stanowisko. Zadawane pytania mogą dotyczyć oferowanego stanowiska, szczegółów działalności firmy czy obowiązujących w jej strukturze zasad.

Poszukiwanie pracy to trudne zadanie, dlatego do ewentualnych rozmów kwalifikacyjnych należy dobrze się przygotować. Jeśli natomiast składasz CV w wielu miejscach, a wciąż nie otrzymujesz odpowiedzi, warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Agencja pracy tymczasowej pomoże Ci w znalezieniu zajęcia, które pozwoli zdobyć cenne doświadczenie istotne dla wielu pracodawców, a w dłuższej perspektywie być może nawet stałego zatrudnienia. O tym, w jaki sposób działa taka firma, możesz dowiedzieć się z artykułu: Co to jest i jak działa agencja pracy tymczasowej?

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy