Praca tymczasowa a urlop wypoczynkowy – co trzeba wiedzieć?

W artykule przeczytasz

Urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych praw przysługujących pracownikowi zatrudnionemu na podstawie różnych umów o pracę. Pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów w tym zakresie, a nieudzielenie dni wolnych może wiązać się dla niego z karą grzywny. Czy możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego przysługuje również pracownikom tymczasowym? Z których rodzajów dni wolnych można korzystać na zatrudnieniu okresowym? Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują, przy takiej formie współpracy.

Co to jest praca tymczasowa?

Mimo rosnącej popularności krótkoterminowego zatrudnienia wiele osób wciąż zastanawia się, co to jest i na czym polega praca tymczasowa. Na rynku pracy coraz bardziej pożądane są zajęcia, które nie będą wiązały pracownika z firmą na dłużej. Szczególnie w przypadku obcokrajowców lub wyjazdów sezonowych za granicę.

Pracę tymczasową charakteryzuje przede wszystkim zatrudnienie wyznaczone na konkretny okres, wynikający z zapisów zawartych w umowie. Jest to rodzaj współpracy podejmowany najczęściej przez osoby niedoświadczone lub młode, które stawiają pierwsze kroki w zdobywaniu kompetencji zawodowych. Podczas rekrutacji na posadę sezonową będą występować trzy podmioty: pracodawca, u którego wykonywane będą obowiązki, agencja, jako faktyczny zleceniodawca oraz pracownik. Umowę o pracę podpisuje się z organizacją pracy tymczasowej, która zatrudnia na konkretne stanowisko, wyłącznie w celu wykonywania obowiązków na określony okres.

Czy praca tymczasowa wlicza się do wymiaru urlopu?

Przed podjęciem pracy tymczasowej pracownicy zastanawiają nad rodzajem udogodnień, które będą im przysługiwać. Ważny jest typ umowy, wynagrodzenie, opłaty składek, ale również możliwość skorzystania z dni wolnych. Jak wyglądają te kwestie na polskim rynku pracy? Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy, który ma stały charakter i nie jest zależny od stażu pracy. Wiąże się to z tym, że doświadczenie, wykształcenie czy wymiar etatu nie mają wpływu na ilość dni wolnych.

Praca tymczasowa a urlop wypoczynkowy to częsta zagwozdka, z którą borykają się pracownicy. Jednak jasno prawo określa, że zatrudnionym sezonowo przysługują dni wolne w wymiarze dwóch za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji dla jednego lub więcej niż jednego pracodawcy.

Kto płaci za urlop pracownika tymczasowego?

W momencie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, podczas okresu zatrudnienia, agencja pracy tymczasowej zobowiązana jest wypłacić ekwiwalent pieniężny za pozostałe dni wolne. Jeśli osoba ma zamiar podpisać kolejną umowę z tą samą organizacją i z tym samym pracodawcą, może przenieść urlop do kolejnego zlecenia. Agencja pracy tymczasowej przy rozliczaniu musi wziąć pod uwagę wszystkie dni, w których pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy.

Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu na żądanie?

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje również prawo do urlopu na żądanie, w sytuacji, gdy pozostawał do dyspozycji pracodawcy przez minimum 6 miesięcy. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do udzielenia wolnego zatrudnionemu, który nie musi podawać powodu nieobecności. Jeśli jednak pracownik współpracował z daną firmą mniej niż pół roku, nie przysługuje mu urlop na żądanie. W takim wypadku ma możliwość, złożenia wniosku do pracodawcy w tej sprawie, jednak musi liczyć się z perspektywą jego odrzucenia.

Pracownikowi tymczasowemu, przysługuje również prawo do urlopu okolicznościowego. W przypadku śmierci rodziców, ślubu czy narodzin dziecka, może on liczyć na 2 dni wolnego od pracy. Natomiast, gdy mamy do czynienia z pogrzebem rodzeństwa, teściów, dziadków czy ślubu dziecka naliczany jest 1 dzień urlopu okolicznościowego.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop pracownika tymczasowego?

Agencja pracy tymczasowej, rozliczając pracownikowi tymczasowemu urlop wypoczynkowy, musi wziąć pod uwagę liczbę godzin, które faktycznie przepracował u pracodawcy. To znaczy, że do wyliczenia wynagrodzenia za dni wolne, należy zawrzeć kwoty uzyskane w poprzednich miesiącach.

Przykładowo wynagrodzenie za 1 dzień urlopu wypoczynkowego, oblicza się, biorąc kwotę wypłaty uzyskaną przez pracownika w okresie wykonywania zatrudnienia, a następnie dzieli się ją przez liczbę dni pracy. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia agencja uwzględnia wszystkie składniki, w tym składniki ruchome.

Takie należności wypłacane są w trakcie zatrudnienia pracownika, dlatego do rozliczenia należy wziąć pod uwagę dni, które zostały np. do końca miesiąca lub trwania umowy.

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy