Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dział inżynierii, zajmujący się automatyzacją procesów produkcji.
W artykule przeczytasz

Automatyka przemysłowa to nowoczesna dziedzina inżynierii, która na dobre zagościła w przemyśle. Wszystkie gałęzie przemysłu mają obrany jeden cel – dążenie do tego, by odszukać i poznać możliwe sposoby na zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Dzięki temu, że popyt i możliwości eksportu nieustanie się powiększają, możemy tym samym spodziewać się ciągłego rozwoju, który prowadzi do rozmaitych unowocześnień. W dzisiejszych czasach, coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w automatyzację swoich linii produkcyjnych, aby uzyskać zwiększoną wydajność, a zmniejszyć maksymalnie koszty produkcji.

Czy jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dział inżynierii, zajmujący się automatyzacją procesów produkcji. To proces wytwarzania, przetwarzania, a także wszelkie procesy technologiczne. Automatyka przemysłowa jest również dziedziną, która odpowiada za monitorowanie, sterowanie oraz za nadzorowanie pracą różnego rodzaju maszyn. Jest ona szczególnie przydatna w naszych czasach, ponieważ fabryki potrzebują możliwie najszybszego i najtańszego sposobu na wyprodukowanie jak największej ilości produktów. To wszystko można osiągnąć dzięki automatyzacji procesów poprzez maszyny, roboty i inne urządzenia, które w bardzo dużym stopniu ograniczają udział człowieka przy pracy maszyn.

Dzięki automatyce przemysłowej, możliwe jest tworzenie nowoczesnych i w pełni zautomatyzowanych linii, które gwarantują wysoką jakość pracy, a także zwiększają wydajność całej produkcji. Automatyka przemysłowa przynosi wzrost wydajności, a co za tym idzie – wzrost zysków. Fabryki zaczynają produkować więcej i taniej w naprawdę krótkim czasie, Nic więc dziwnego, że automatyka przemysłowa rozwija się tak dynamicznie i prężnie.

Do zadań automatyki przemysłowej zaliczamy nie tylko usprawnianie procesów produkcyjnych, ale także podnoszenie jakości wyrobów i zapewnianie bezpieczeństwa pracownikom. Niekiedy redukuje ona potrzebę zatrudniania ludzi, co w konsekwencji zmniejsza koszty działalności przedsiębiorstwa.

Jakie są korzyści automatyki przemysłowej?

Automatyka przemysłowa jest projektowana w taki sposób, aby zastępować pracę ludzkich rąk, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe oraz by zapewnić prawidłowość wszystkich procesów. To właśnie maszyny wykonują takie prace jak kontrola stanu czujników, mierników i innych urządzeń. Konsekwencją wykorzystania automatyki przemysłowej jest minimalizowanie lub kompletne wykluczanie ryzyka błędu ludzkiego. Dzięki temu, że automatyka przemysłowa zastępuje pracowników w miejscach szczególnie niebezpiecznych, wpływa na zwiększanie bezpieczeństwa ludzi w miejscu pracy.

Korzyścią wynikającą z wykorzystania automatyki przemysłowej jest również dbanie o bezpieczeństwo całego procesu produkcyjnego, poprzez możliwość nadzorowania pracy. Warto tutaj wiedzieć, że na systemy automatyki przemysłowej składają się bowiem takie urządzenia jak np. alarm, włącznik bezpieczeństwa, termostat lub też regulacja temperatury. W przypadku, gdy system wykryje niebezpieczeństwo, w sposób automatyczny zatrzymuje pracę urządzeń, a uruchamia je dopiero wtedy, gdy ryzyko zostanie usunięte. Zastosowanie automatyki przemysłowej w procesach produkcyjnych niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści, które będą dostrzegane przez następne gałęzie przemysłu.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy