Na czym polega i jak się wykonuje montaż i demontaż maszyn?

W artykule przeczytasz

Montaż i demontaż maszyn i urządzeń w fabrykach to zadanie obarczone dużą odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy zlecający tę usługę powierzają wykonawcy specjalistyczny sprzęt, który nie tylko ma dużą wartość finansową, ale również jest niezbędny do realizacji procesów w nowej lokalizacji. Wszelkie błędy lub nieprzewidziane opóźnienia mogą skutkować obniżoną dostępnością maszyn, a w efekcie problemami z terminową realizacją zamówień oraz spadkiem wydajności zakładu. Dlatego montaż i demontaż maszyn należy zlecać sprawdzonemu wykonawcy dysponującemu wykwalifikowaną kadrą oraz specjalistycznym sprzętem, który w bezpieczny sposób poradzi sobie z każdym zadaniem.

Na czym polega montaż i demontaż maszyn?

Montaż i demontaż maszyn stanowi skomplikowaną operację, która wymaga szczegółowego rozplanowania każdego etapu procesu pod kątem logistyki, specyfiki urządzeń oraz warunków lokalnych. Montaż maszyn obejmuje zadania związane z dostarczeniem elementów maszyn do zakładu, rozładunkiem, przetransportowaniem ich do docelowej lokalizacji oraz podłączeniem instalacji. Demontaż maszyn polega natomiast na operacji odwrotnej, czyli odłączeniu instalacji, przetransportowaniu elementów z początkowej lokalizacji, a następnie – w zależności od potrzeb klienta – dostarczeniu ich do nowego miejsca lub przekazaniu do utylizacji.

W jaki sposób wykonujemy profesjonalny montaż maszyn? Na początku zajmujemy się opracowaniem harmonogramu działań, aby klient wiedział, kiedy i gdzie będziemy wykonywać konkretne prace montażowe. Na tym etapie zleceniodawca otrzymuje od nas informacje o ewentualnych ograniczeniach wynikających z zaplanowanych prac, dzięki czemu może on tymczasowo przeorganizować pracę fabryki. Montaż obejmuje także transport maszyn w wyznaczone miejsce. Po dostarczeniu elementów ustawiamy maszyny zgodnie z przygotowanym layoutem, wykonujemy bezpieczne posadowienie, a następnie podłączamy wszystkie elementy instalacji.

A jak wygląda demontaż maszyn? W tym przypadku również rozpoczynamy działania od konsultacji z klientem oraz stworzenia harmonogramu prac z uwzględnieniem codziennej pracy zakładu. Proces demontażu planujemy etapami, tak by usunięcie jednej maszyny nie paraliżowało pracy całego parku maszynowego w zakładzie. Do bezpiecznego wyprowadzenia elementów maszyn z fabryki niezbędne jest przygotowanie specjalnych torowisk oraz platform. Następnym krokiem jest pakowanie i zabezpieczanie maszyn do transportu oraz załadunek. W zależności od wymagań klienta maszyny mogą zostać przewiezione do nowej lokalizacji lub przygotowane do utylizacji.

Klienci często decydują się na usługę obejmującą wykonanie obu zadań – najpierw przeprowadza się demontaż instalacji, a następnie montaż w nowym miejscu. W takim przypadku mówimy o relokacji maszyn. Ile to kosztuje? Cennik relokacji maszyn jest ustalany indywidualnie na podstawie potrzeb określonych podczas konsultacji z klientem. Na koszt usługi ma wpływ wiele czynników, takich jak liczba maszyn czy rodzaj organizowanego transportu.

Zasady montażu i demontażu maszyn

Podczas montażu i demontażu maszyn należy przestrzegać zasad, które mają wpływ na sprawny i bezpieczny przebieg prac. Jakie to zasady? Przede wszystkim proces musi zostać skonsultowany z klientem, aby mógł on przygotować teren zakładu oraz pracowników na przybycie techników. Podczas realizacji zadania po obszarze będą przemieszczać się zarówno osoby z zewnątrz, ja1qk i specjalistyczny sprzęt. Przygotowanie torowisk i platform, a następnie wprowadzanie lub wyprowadzanie po nich elementów o dużych gabarytach może stanowić zagrożenie dla pracowników, dlatego teren, na którym będą wykonywane prace, powinien zostać starannie zabezpieczony oraz oznakowany.

Kolejną zasadą montażu i demontażu maszyn jest działanie w taki sposób, aby zminimalizować wpływ procesu na pozostałe operacje realizowane na terenie zakładu. Aby realizacja zadania przebiegała sprawnie, konieczne jest więc opracowanie harmonogramu. Unikanie zakłóceń pozwala obniżyć wpływ prac na wydajność fabryki.

Kiedy wykonuje się montaż i demontaż maszyn?

Montaż i demontaż maszyn wykonuje się najczęściej podczas zmiany siedziby, rozszerzania działalności zakładu, czy też jego likwidacji. Rozbudowa czy zmiana layoutu fabryki wymaga przeniesienia urządzeń do nowych lokalizacji. Zdarza się także, że klient chce pozbyć się starych maszyn w celu ich wymiany na nowe, bardziej zaawansowane modele. W zależności od charakterystyki zlecenia konieczne jest zaangażowanie odpowiedniej liczby fachowców, specjalistycznego sprzętu, a także zorganizowanie transportu.

Dlaczego montaż i demontaż maszyn najlepiej powierzyć profesjonalistom?

Proces montażu i demontażu maszyn oraz urządzeń przemysłowych jest zadaniem czasochłonnym i skomplikowanym. Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu zdolnego do podnoszenia oraz transportu elementów o dużym ciężarze i gabarytach – w naszej pracy nieustannie mamy do czynienia z częściami maszyn o wadze wynoszącej kilkadziesiąt ton! Profesjonalny wykonawca dysponuje odpowiednim zapleczem w postaci sprzętu, wiedzy technicznej oraz doświadczenia gwarantującego bezpieczną obsługę takich elementów. Jest także przygotowany na nieprzewidziane zdarzenia i podejmuje szybkie reakcje w przypadku nieoczekiwanych zmian. Sprawdzona firma będzie również w stanie zminimalizować liczbę i czas przestojów, dzięki czemu klient możliwie szybko wróci do standardowego trybu pracy fabryki.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy