Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej?

W artykule przeczytasz

Agencje pracy tymczasowej to wygodny i bezpieczny sposób na znalezienie zatrudnienia sezonowego lub posady za granicą. Podpisując umowę z takim partnerem, nie musisz martwić się o samodzielną rekrutację, wyjazdy czy ustalanie wszystkich szczegółów współpracy. Jednak przed rozpoczęciem współpracy musisz być pewien czy dany pośrednik działa legalnie, a co za tym idzie, czy Twoje warunki umowy będą uczciwe. Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej? Podpowiadamy, na jakie informacje i znaki ostrzegawcze zwrócić szczególną uwagę.

Czym się zajmuje agencja pracy tymczasowej?

Mimo rosnącego zainteresowania krótkoterminowym zatrudnieniem wiele osób wciąż zastanawia się, co to jest i jak działa agencja pracy tymczasowej oraz jakie są jej obowiązki. Jest to przede wszystkim atrakcyjna forma współpracy, kiedy nie szukamy posady na stałe. Zatrudnianie poprzez pośrednika charakteryzuje się wieloma korzyściami zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Agencje pracy tymczasowej to niepubliczne jednostki, które pomagają w procesie rekrutacji oraz w prowadzeniu dokumentacji, podczas zawierania przez obie strony umowy na czas nieokreślony. Takie organizacje są pomocne dla wszystkich osób, które szukają zatrudnienia krótkoterminowego, od początkujących po specjalistów.

Samodzielne poszukiwanie pracy, szczególnie za granicą, jest skomplikowanym procesem, dlatego obywatele Polski czy krajów Wschodu i Azji, często zwracają się z pomocą do agencji pracy tymczasowej. Zwalnia ich to z konieczności weryfikowania uczciwych ofert, dzięki czemu zabezpieczają się przed oszustwem. Takie organizacje specjalizują się w procesach rekrutacji na konkretne stanowiska, zapewniając pracownikom poradnictwo zawodowe oraz personalne.

Do obowiązków agencji pracy tymczasowej należy również:

  • Zatrudnienie pracownika tymczasowego na podstawie umowy i skierowanie go do pracy w konkretnej firmie.
  • Przejęcie obowiązków pracodawcy takich jak: zawarcie umowy, pilnowanie wypłaty wynagrodzenia, zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia społecznego, kontrolowanie składek i podatków.

Jak sprawdzić, czy agencja pracy tymczasowej działa legalnie?

Zwiększony popyt na współpracę z agencjami pracy tymczasowej spowodował pojawienie się sporej ilości nowych organizacji. Dlatego sprawdzenie ich wiarygodności oraz uczciwości stało się pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki musimy podjąć przed rozpoczęciem rozmów z danym pośrednikiem. Aby uchronić się przed oszustwem, zarówno pracownik, jak i pracodawca, powinien sprawdzić legalność działania agencji. Na co zwrócić uwagę i jak zweryfikować takie informacje?

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia

Podstawową informacją, która zapewni Cię czy agencja pracy tymczasowej działa legalnie, jest sprawdzenie jej wpisu w KRS, czyli polskim rejestrze sądowym. Każdy pośrednik zajmujący się zatrudnianiem pracowników istnieje w takiej bazie, więc stanowi to zapewnienie o tym, czy firma działa uczciwie. Polski rejestr sądowy zbiera dane o wszystkich podmiotach prawnych w kraju, a każdy obywatel jest uprawniony do przeglądania tych informacji.

Jak zatem sprawdzić, czy konkretna agencja wpisana jest do KRS? Pomogą w tym specjalne strony internetowe, które pozwalają na odszukanie danych każdej firmy. Taka baza prowadzona jest przez Marszałka Województwa, który udostępnia informacje na ten temat. Na portalu gov znajduje się Krajowy Rejestr Zatrudnienia Agencji dotyczący firm w całej Polsce i na świecie.

Każda agencja pracy tymczasowej musi posiadać wpis do rejestru. Sprawdzenie tych informacji powinno być priorytetem dla przyszłego pracownika, który powinien upewnić się, czy dana firma działa legalnie i przestrzega obowiązujących przepisów prawa.

Certyfikat agencji

Kolejnym dokumentem, który potwierdza legalność prowadzonych usług, jest certyfikat. Takie świadectwo zawiera nazwę i adres siedziby pośrednika, numer przydzielony w rejestrze, datę dokonania wpisu oraz określenie, jaki rodzaj usług prowadzi firma (pracy tymczasowej, pośrednictwa zawodowego, doradztwa personalnego itp.). Agencja pracy tymczasowej certyfikat otrzymuje od Marszałka Województwa od razu po dokonaniu wpisu do rejestru.

Oferta agencji pracy tymczasowej

Jeśli przeglądasz oferty publikowane w mediach społecznościowych, sprawdź, z jakiego konta są one udostępniane. Brak informacji od kogo pochodzi praca, ukrywanie danych kontaktowych czy niejasne wymagania mogą być kolejnym sygnałem ostrzegawczym. Oferta powinna zawierać przede wszystkim nazwę stanowiska, lokalizację oraz opis obowiązków. Są to podstawowe komunikaty, które mogą potwierdzić uczciwość firmy. Kiedy ogłoszenie jest nieczytelne, przed wysłaniem CV sprawdź, czy możesz znaleźć daną firmę w internecie.

Gdy przejdziesz do podpisywania umowy, zwróć uwagę czy zawiera ona podstawowe informacje takie jak dane osobowe każdej ze stron, datę podpisania dokumentu, okres trwania pracy oraz warunki zatrudnienia. Sygnałem alarmowym jest proponowanie niejasnej sytuacji dla pracownika lub całkowity brak umowy.

Przed podpisaniem każdego dokumentu przeczytaj go dokładnie. Przyjrzyj się, czy na umowie nie znalazły się żadne dodatkowe opłaty, które nie były wcześniej ustalane. Agencje pracy tymczasowej nie mogą wymagać dodatkowych należności za kontakt z pracodawcą czy umówienie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli poruszone zostały koszty badań lekarskich, wizy czy dojazdów, pamiętaj, aby obowiązkowo znalazły się na podpisywanej umowie.

Aktualności na stronie www i w mediach społecznościowych

Jednym z najistotniejszych elementów sprawdzania, czy agencja pracy tymczasowej działa legalnie, jest zweryfikowanie jej aktywności w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej. Systematyczne publikowanie bieżących informacji i aktualności zapewni o zaangażowaniu pośrednika w swój wizerunek oraz kontakt z odbiorcami. Brak treści na mediach społecznościowych, a tym bardziej brak strony internetowej powinien zaniepokoić, czy dana firma rzeczywiście istnieje. Na profilach i portalu agencji zwróć uwagę na wartości i misję, którą komunikuje dana marka. Wstępnie będziesz mógł ocenić jej doświadczenie, uczciwość oraz czy łączą Was podobne przekonania. Wiarygodna i stabilna firma nie unika publikowania informacji na swój temat, dlatego sprawdź, czy posiada zakładkę, w której poznasz jej historię.

Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie opinii o naszym przyszłym pośredniku. Jeśli ilość negatywnych recenzji występuje wielokrotnie na portalach społecznościowych, stronach internetowych czy w wyszukiwarce, jest to z pewnością sygnał ostrzegawczy. Szczególnie jeśli poruszają one podobne lub ten same problemy, nawiązujące do współpracy z daną marką. Doświadczenie innych może uchronić Cię przed podjęciem pochopnej decyzji. Pamiętaj, tylko aby zwrócić uwagę, czy opinie mogą faktycznie być wystawione przez byłych klientów, czy są działaniem szkodliwym ze strony konkurencji.

Ubezpieczenie OC agencji pracy tymczasowej

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić jeszcze, czy agencja ma wykupione ubezpieczenie OC. Rzetelny pośrednik zatrudniający obywateli z kraju oraz z zagranicy musi posiadać polisę swojej działalności gospodarczej. Z perspektywy pracownika będzie to ważna informacja, jeśli chcemy dowiedzieć się o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej przed wypadkami przy pracy. Wystarczy poprosić agencję o okazanie polisy, przed podpisaniem umowy, aby być pewnym jej uczciwości.

Sprawdzenie agencji pracy tymczasowej – znaki ostrzegawcze

Należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić podpisywaną umowę. Jeśli coś jest niezrozumiałe lub nieczytelne, poproś o dokładne wytłumaczenie, szczególnie w przypadku warunków zatrudnienia. Warto wybrać agencję, w której wszystkie wymienione wyżej czynniki zostały spełnione. Podczas weryfikowania pośrednika niepokojącym znakiem ostrzegawczym powinien być dla nas brak numeru NIP, adresu rejestracji czy siedziby organizacji. Zwróć uwagę również na kontakt z firmą. Jeśli jest szczególnie utrudniony lub agencja nie posiada strony internetowej, może być to niepokojący sygnał.

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić pośrednika o potwierdzenie legalności prowadzonej przez nich działalności. Odpowiedzialna i uczciwa firma bez problemu zaprezentuje potrzebne dokumenty.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu współpracy z agencją pracy tymczasowej, skontaktuj się z nami – pomożemy wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy