Ile zarabia spawacz? Zarobki spawaczy w Polsce i za granicą

Ile zarabia spawacz? Zarobki spawaczy w Polsce i za granicą
W artykule przeczytasz

W Polsce spawacz należy do grupy zawodów deficytowych – tak wynika z Barometru Zawodów 2022. Chcesz się przekwalifikować i pracować jako spawacz? A może szukasz zatrudnienia w tym zawodzie i zastanawiasz się, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć? Sprawdzamy, ile zarabia spawacz w Polsce i za granicą.

Od czego zależą zarobki spawacza?

Codzienna praca spawacza polega na spawaniu elementów wykonanych między innymi z żelaza lub metali nieżelaznych. Wynagrodzenie spawaczy – podobnie jak fachowców z innych branż – jest jednak zróżnicowane. Zarobki spawaczy są uzależnione przede wszystkim od:

  • doświadczenia – w pracy spawacza ogromne znaczenie mają zdolności manualne, które specjalista ten rozwija przez cały okres swojego zatrudnienia,
  • metody spawania – pensja spawacza metodą MIG różni się od wynagrodzenia otrzymywanego przez spawacza specjalizującego się w spawaniu metodą TIG,
  • posiadania dodatkowych umiejętności – na bardzo dobre zarobki może liczyć spawacz, który ma dyplom nurka i może pracować jako spawacz podwodny,
  • rodzaju umowy – inaczej wynagradza za pracę agencja pracy tymczasowej, a inne propozycje spawacze otrzymują bezpośrednio od firm,
  • firmy – mimo że średnie zarobki najczęściej są zbliżone, w niektórych zakładach spawacze mogą liczyć na dodatkowe benefity.

Istnieje jeszcze jeden czynnik wpływający na zarobki spawacza – mowa tu o kraju zatrudnienia. Inaczej zarabiają spawacze w Polsce, a inaczej spawacze pracujący za granicą. W przypadku pracy za granicą na pensję spawacza wpłynąć może stopień znajomości języka obcego.

To też Cię zainteresuje: Co to jest i jak działa agencja pracy tymczasowej?

Ile zarabia spawacz w Polsce?

W 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł brutto. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie mogą otrzymać propozycji niższej niż 19,70 zł brutto za godzinę. Ile wynosi wynagrodzenie spawacza w Polsce? Jest ono wyższe niż minimalne stawki.

Z najnowszych danych wynika, że mediana zarobków spawaczy w Polsce to około 4800 zł brutto. Pensja najbardziej doświadczonych spawaczy przekracza 6000 zł brutto miesięcznie. Nie każdy spawacz ma jednak etat. Jeżeli spojrzeć na ogłoszenia, łatwo można zauważyć, że częste są oferty pracy dla spawaczy przy różnych projektach. Ile zarabia spawacz na godzinę? Stawki zaczynają się od 25 zł za godzinę.

Ile zarabia spawacz za granicą?

Średnie zarobki, na jakie spawacz może liczyć w Polsce, często są mało atrakcyjne na tle stawek obowiązujących za granicą. W połączeniu z niedoborem fachowców w innych krajach powoduje to, że nasza agencja pracy za granicą często rekrutuje do pracy właśnie spawaczy. Wśród najpopularniejszych państw znajdują się Niemcy, Norwegia, Belgia czy Szwajcaria. Zatem ile zarabia spawacz za granicą? Gdzie spawacz zarabia najwięcej?

zarobki spawaczy różnią się w Polsce i za granicą

Ile zarabia spawacz w Niemczech?

Zarobki spawacza w Niemczech zaczynają się od 2500 euro miesięcznie. Spawacz rozliczający się na godziny może liczyć na stawki rzędu 15-22 euro za godzinę.

Ile zarabia spawacz w Norwegii?

Spawacz w Norwegii może zarobić nawet 4100 euro miesięcznie. Tak wysokie zarobki są jednak zarezerwowane dla najbardziej doświadczonych fachowców.

Ile zarabia spawacz w USA?

W Stanach Zjednoczonych najwięcej zarabiają spawacze podwodni – stawki dochodzą do 200 dolarów za godzinę pracy. To najwyższe wynagrodzenie w całym zestawieniu.

Ile zarabia spawacz w Holandii?

Holandia to kolejny kraj chętnie wybierany przez spawaczy. Zarobki fachowców wynoszą od 2000 do 2500 euro miesięcznie, ale najbardziej doświadczeni spawacze mogą liczyć nawet na 3000 euro na miesiąc.

Ile zarabia spawacz w Anglii?

Zarobki spawaczy w Anglii są zróżnicowane – zaczynają się od 15 funtów za godzinę. Doświadczeni spawacze mogą liczyć na stawkę godzinową wynoszącą około 20 funtów.

Ile zarabia spawacz w Szwajcarii?

Również Szwajcaria należy do krajów, do których chętnie wyjeżdżają spawacze z Polski. Szwajcarskie firmy oferują spawaczom od 25 do 30 euro za godzinę.

Ile zarabia spawacz w Danii?

Pracując w jednym z duńskich przedsiębiorstw, spawacz może zarobić około 3000 euro miesięcznie. Godzinowe stawki najczęściej oscylują w okolicach 22 euro za godzinę pracy.

Ile zarabia spawacz w Belgii?

To kolejne państwo, w którym spawacze mogą liczyć na dobre zarobki. Stawki oferowane przez belgijskie firmy wynoszą nawet 20 euro za godzinę.

Ile zarabia spawacz w Szwecji?

Godzinowe wynagrodzenie spawacza w Szwecji jest niższe niż w Norwegii. W tym kraju fachowcy mogą zarobić od 15 do 20 euro za godzinę pracy.

Ile zarabia spawacz w Kanadzie?

Średnie miesięczne zarobki spawaczy w Kanadzie wynoszą 4400 dolarów kanadyjskich (czyli około 3400 euro).

Ile zarabia spawacz w Finlandii?

Od 12 do 17 euro za godzinę. Wynagrodzenia właśnie w takiej wysokości mogą oczekiwać spawacze z Polski pracujący na terenie Finlandii.

Ile zarabia spawacz w Islandii?

Spawacze, którzy zdecydują się na pracę w islandzkich firmach, otrzymują od 15 euro za godzinę. Na około 20 euro za godzinę mogą liczyć najbardziej doświadczeni pracownicy.

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy