Jakich błędów unikać podczas relokacji fabryk? Sprawdź!

W artykule przeczytasz

Relokacja fabryk to trudny i złożony proces, który wymaga dokładnego zaplanowania transportu maszyn. Organizacja działań powinna być przeprowadzona zgodnie z obowiązującym normami bezpieczeństwa, tak aby uniknąć zagrożeń i niebezpiecznych wypadków przy pracy. Jakie błędy najczęściej pojawiają się przy relokacji fabryk? Przeczytaj, na co zwracać szczególną uwagę i jak uniknąć pomyłek.

Na czym polega relokacja fabryk?

Warto zacząć od wyjaśnienia pojęcia oraz wytłumaczenia tego, na czym polega relokacja fabryk. Jest to przede wszystkim trudny i złożony proces, który ma za zadanie przemieścić zakład wraz z całym sprzętem i maszynami do nowego miejsca. Może wynikać z różnych sytuacji, takich jak konieczność przeniesienia ze względów na rozwój przedsiębiorstwa, reorganizację finansową, kwestie logistyczne czy podatkowe. Relokacje całego wyposażenia fabryki obejmują transport linii technologicznych oraz urządzeń, które składane są na części, aby mogły zostać dowiezione bezpiecznie na miejsce, a następnie złożone i uruchomione ponownie.

Cały proces powinien zostać rozpoczęty od dokładnego zaplanowania transportu potrzebnych sprzętów takich jak np. wózki widłowe czy dźwigi, które będą istotne przy dalszych etapach pracy. Następnym istotnym krokiem jest demontaż, zabezpieczenie i przemieszczenie wszystkich części, aby na miejscu możliwy był ich sprawny i bezpieczny rozładunek. Relokacja fabryk może mieć zarówno charakter krajowy, jak i międzynarodowy, więc bez problemu przeniesiesz swoje przedsiębiorstwo również poza granice państwa.

Najczęstsze błędy przy relokacji fabryk

Najczęściej popełniane błędy podczas procesu, jakim jest relokacja fabryk, mogą wynikać z chęci samodzielnego przetransportowania sprzętu. Nie jest to praca, którą łatwo i bezproblemowo wykonamy na własną rękę. Brak profesjonalnej wiedzy, narzędzi i doświadczenia, może doprowadzić do poważnych zagrożeń. Przy relokacji fabryk błędy mogą skutkować uszkodzeniami maszyn, ale także poważnymi wypadkami pracowników. Jakie niedopatrzenia występują najczęściej przy transporcie tego typu?

  • Brak zaplanowanego procesu – pierwszym i najczęstszym błędem jest nieodpowiednie przygotowanie do pracy. Unikając konkretnego i dokładnego planowania, nie tylko wydłuży się czas całego transportu, ale także mogą podwoić się koszt przewiezienia fabryki na miejsce.
  • Wybór nieodpowiedniej naczepy do przenoszenia sprzętu – wybranie, transportu nieprzystosowanego do wielkogabarytowych maszyn, może skutkować poważnym uszkodzeniem, bądź całkowitym zniszczeniem elementów. Naczepa powinna posiadać specjalne udogodnienia jak np. wyciągarki, specjalne najazdy czy poszerzenia lub wsporniki. Takie kwestie nie tylko ułatwią pracę, ale sprawią, że cały proces będzie bardziej bezpieczny.
  • Niewłaściwe dobranie pracowników – podczas gdy planujemy relokację fabryki, nie można zapomnieć o istotnym czynniku, jakim są ludzie. Gdy skupimy się tylko i wyłącznie na transporcie, może zawieść błędne oszacowanie potrzebnych do tego zadania pracowników. Aby sprawnie przygotować cały proces pakowania i rozpakowywania, potrzebnych będzie sporo rąk do pracy. Często jednak firmy zapominają, że oprócz gotowego zespołu, ważne jest ich doświadczenia, wiedza i odpowiednie przygotowanie.
  • Brak przygotowanego miejsca – istotnym punktem jest dokładne zadbanie o punkt docelowy, w którym ma stanąć fabryka. Przed rozpoczęciem całego procesu relokacji, firmy zapominają sprawdzić, czy na nowej lokalizacji panują warunki niezbędne do rozmieszczenia, podłączenia oraz działania konkretnych maszyn.

 

 

Jak unikać błędów przy relokacji fabryk?

Relokacja to rozwiązanie opłacalne zarówno dla branż działających na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Jeśli dana firma zamierza wejść na rynek międzynarodowy, może skorzystać z usług przetransportowania całej fabryki. Proces ze względu na złożone etapy pracy może zostać podjęty wyłącznie przez doświadczoną i wykwalifikowaną do tego zadania firmę, aby nie wystąpiły błędy przy relokacji fabryk. Wynajęcie specjalistów w branży pozwoli wyeliminować ryzyko uszkodzenia sprzętu oraz pomoże sprawniej i szybciej przetransportować wszystkie maszyny na miejsce. Profesjonalna organizacja dokona dokładnych oględzin oraz pomiarów, żeby przygotować konkretny plan dalszych działań.

Ze względu na skomplikowany i złożony proces transportów tego typu, warto postawić na firmę, która dzięki swojemu doświadczeniu wie, jak unikać najczęstszych błędów i zagrożeń. Jeśli myślisz o przeniesieniu własnej fabryki, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Oprócz wysokich kompetencji w branży dysponujemy najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, które dopasujemy do Twoich potrzeb. Na swoim koncie mamy dziesiątki skutecznych realizacji zarówno w relokacji maszyn, transferów międzynarodowych, jak i przewozów samolotowych. Skontaktuj się z nami, a z chęcią doradzimy Ci w całym procesie.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy