Na czym polega transfer linii produkcyjnych

Relokacja linii produkcyjnej przez sprawdzoną firmę
W artykule przeczytasz

Transfer linii produkcyjnych w obrębie danego zakładu produkcyjnego, należy do najtrudniejszych i najbardziej wymagających usług, których realizacją zajmują się profesjonalne firmy transportowe. Transfer linii produkcyjnych należy do wymagających zadań, nie tylko ze względu na wymiary i na ciężar przewożonych elementów, ale także dlatego, że popełnienie jakiegokolwiek błędu, nawet najmniejszego, może skutkować zniszczeniem określonych elementów linii produkcyjnych. W konsekwencji, zakład może być narażony na naprawdę duże straty.

Na czym polega transfer linii produkcyjnych?

Realizacja transportu lub relokacji wielkich, ponadgabarytowych maszyn, a także relokacja linii produkcyjnych zawsze wymaga sporządzenia szczegółowego planu całej operacji. To pierwszy krok w przeprowadzeniu tego typu zlecenia. Jest ono dużym przedsięwzięciem, które wymaga od wykonawcy nie tylko dużego profesjonalizmu, ale także doświadczenia i posiadania odpowiedniego zaplecza technologicznego. Firma transportowa, która podejmuje się takiego zlecenia, musi to zrobić w taki sposób, by wywrzeć jak najmniejszy wpływ na obecny proces produkcji konkretnego przedsiębiorstwa. Wszelkie działania, muszą być pewne i bardzo dobrze rozplanowane.

Pierwszym krokiem przy relokacji całych linii produkcyjnych, jest wykonanie mechanicznego lub elektrycznego demontażu maszyny. Dzieje się to dlatego, żeby w późniejszym czasie było łatwiej ją przetransportować do innego miejsca. Podczas rozbierania maszyny na części, należy pamiętać o późniejszym jej złożeniu, dlatego warto w tym kierunku właściwie oznaczyć wszystkie elementy, a także przygotować odpowiednią dokumentację transferową. Gdy przygotowanie się do przeprowadzenia usługi transportowej w obrębie jednego zakładu produkcyjnego lub do kompletnie innej fabryki dobiegło końca, można przystąpić do załadunku wszystkich maszyn na określone środki transportu. W następnym etapie trzeba właściwie je zabezpieczyć. Po tym następuje realizacja transferu. Sam transport maszyn lub linii produkcyjnych to nie koniec wykonania usługi przez firmę transportową. Gdy ładunek zostanie przewieziony do miejsca docelowego, należy zająć się jego rozładunkiem i rozpakowaniem w nowym miejscu. Do kolejnych etapów usługi trzeba zaliczyć również właściwe ustawienie przewiezionych maszyn i innych elementów linii produkcyjnej. Niektóre firmy świadczą także usługę instalacji zdemontowanych wcześniej maszyn linii produkcyjnych.

O czym należy pamiętać podczas transferu linii produkcyjnych?

Przede wszystkim o zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Przeprowadzenie operacji, jaką jest transfer wielkich ponadgabarytowych maszyn oraz całych linii produkcyjnych wymaga takiego sprzętu, który nie tylko ułatwi, ale także umożliwi jakiekolwiek działania. Do najbardziej użytecznego sprzętu przy realizacji takich zleceń należą między innymi suwnice ramowe, dźwigi samojezdne, rolki transportowe, platformy oraz wózki widłowe. Należy pamiętać o tym, że dobór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest głównie od wielkości i ciężaru poszczególnych maszyn lub ich części.

Założyciel firmy B8 Group
Damian Pabijańczyk

Założyciel firmy B8 Group. Wykwalifikowany inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynierskim.

Podobne wpisy