Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie: Podniesienie samolotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Klient: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Branża: Inne
Usługi zrealizowane dla klienta: Dokumentacja | Projekt i wykonanie uchwytów montażowych
Miejsce: Kraków

Zadanie

Nasi klienci wracają do nas i polecają nas dalej, bo łączymy dwa podejścia, które trudno spotkać razem gdzie indziej. Nasi zleceniodawcy narzekają, że na rynku natrafiają albo na sztywne zasady i trudną  komunikację, Tymczasem w B8 Group…

Przy powtórnym zamówieniu ważne jest zaufanie. Obserwuje się przenoszenie urządzeń, które często są kosztowne i istotne w procesie produkcyjnym. Można jednoznacznie powiedzieć, że znacie się na tej pracy.

Piotr Woźniak,

Kierownik Działu inżynierii produkcji, SMAY

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

O Kliencie

Naszego klienta – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, że jego działalność zaczęła się w 1964 roku od Wystawy Lotniczej zorganizowanej przez Aeroklub Krakowski. Wiele lat później, w związku z przygotowaniami do nowej wystawy, MLP zwróciło się do nas z nietypowym zleceniem.  Zlecenie było na tyle nietypowe, że MLP przez 8 miesięcy bez skutku poszukiwało firmy, która podejmie się jego realizacji. Zadanie składało się z dwóch części – podniesienia i montażu 3 samolotów z czasów II wojny światowej. Nie byłoby z tym większych trudności, gdyby nie jedna rzecz. Otóż żaden z samolotów nie był konstrukcyjnie przygotowany do podnoszenia. A w zleceniu, opróż podniesienia, chodziło o zamontowanie samolotów w taki sposób, by sprawiały wrażenie, że są w locie.

Zadanie

Najpierw, wraz z technologiem i konstruktorem, zajęliśmy się szczegółowymi obliczeniami oraz przygotowaniem dokumentacji. Następnie zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy specjalne uchwyty, które pozwoliły na przymocowanie samolotów do stojaków. Dopiero, gdy mieliśmy pewność, że wszystko dobrze policzyliśmy, a testy uchwytów przebiegły pomyślnie, mogliśmy przejść do dalszego działania.

Realizacja

Do podniesienia i montażu samolotów użyliśmy obrotowych ładowarek teleskopowych, wciągników łańcuchowych i podnośników hydraulicznych. Nad całością prac w głównym hangarze muzeum czuwało 6 mechaników B8 Group. Wiedza, solidne przygotowanie i lata doświadczenia pozwoliły nam zrealizować montaż w 2 dni robocze. Dzięki naszej pracy samoloty Lisunow Li-2, Tupolew Tu-2 i Junkers Ju 52 prezentowały się na wystawie tak, jakby naprawdę leciały.

8 osób

nad podniesieniem i montażem samolotów w hangarze Muzeum Lotnictwa Polskiego pracowało 6 mechaników, projektant i spawacz

Lisunow Li-2

spośród podnoszonych samolotów to właśnie ten model był samolotem transportowym, pasażerskim i bombowym

Przy powtórnym zamówieniu ważne jest zaufanie. Obserwuje się przenoszenie urządzeń, które często są kosztowne i istotne w procesie produkcyjnym. Zwraca się uwagę, czy przy procesach logistycznych jest dokładana odpowiednia staranność. A że Państwo wykazaliście się raz, teraz kolejny, to można jednoznacznie powiedzieć, że znacie się na tej pracy.

Piotr Woźniak,

Kierownik Działu inżynierii produkcji, SMAY

Rezultat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Galeria zdjęć

Chcesz zrealizować podobny projekt ?

albo jeśli wolisz możesz po prostu zadzwonić lub napisać maila.