Uprawnienia spawalnicze – jak je uzyskać i ile kosztują?

jak uzyskać uprawnienia spawalnicze
W artykule przeczytasz

Uprawnienia spawalnicze stanowią podstawę do zatrudnienia certyfikowanej osoby na stanowisku spawacza. Rodzaje metod spawania oraz mnogość ich zastosowań sprawiają, że każda z nich wymaga odrębnego poświadczenia o zdobytych umiejętnościach. Jakie uprawnienia spawalnicze warto zrobić, ile to kosztuje i gdzie udać się w celu zdobycia certyfikatów?

Rodzaje uprawnień spawalniczych – jakie warto zrobić?

Podstawowe rodzaje metod spawania znajdują uniwersalne zastosowane w branży przemysłowej i budowlanej. Warto pamiętać o tym, że różnymi metodami możemy spawać wiele materiałów i elementów, jednak każdą z tych umiejętności należy zdobywać poprzez kolejne kursy. Materiały różnią się między sobą właściwościami, a co za tym idzie, wymagają stosowania odmiennych procesów spawania – tylko w ten sposób można zagwarantować najwyższą jakość spawów zgodną z obowiązującymi normami. Poniżej przedstawiamy oznaczenia oraz opis najpopularniejszych uprawnień spawalniczych.

Uprawnienia spawalnicze do spawania metodą 311 (gazowego)

Jedna z najpopularniejszych metod spawania, w której wykorzystuje się energię pochodzącą ze spalania gazu palnego (najczęściej acetylenu) z tlenem. Metoda ta znajduje zastosowanie w spawaniu metali o niskiej temperaturze topnienia i niezbyt wrażliwych na utlenianie. Jest łatwa w wykonaniu i powszechnie stosowana ze względu na stosunkowo niski koszt realizacji.

Uprawnienia spawalnicze do spawania metodą 111/MMA (elektrodą otuloną)

Spawanie łukowe ręczne elektrodą otuloną to uniwersalna metoda, w której wykorzystuje się metalowy pręt o określonej średnicy i długości, pokryty otuliną wykonaną z materiałów o określonych właściwościach. Cechuje się dużą elastycznością związaną z łączeniem ze sobą różnych gatunków metali. Dużą zaletą jest możliwość spawania metodą MMA w trudno dostępnych miejscach, a otrzymany spaw ma dobre własności mechaniczne.

Uprawnienia spawalnicze do spawania metodą MIG i MAG (elektrodą topliwą w osłonie gazowej)

Metoda MIG polega na użyciu elektrody topliwej w osłonie gazu obojętnego (przeważnie argonu lub helu), metoda MAG zaś – w osłonie gazu aktywnego (tlenu, dwutlenku węgla, azotu lub wodoru). Spoinę otrzymuje się ze stopienia metalu łączonego oraz elektrody. Metody MIG i MAG wykorzystuje się do spawania stali niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych, dlatego znajdują one powszechne zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej.

Uprawnienia spawalnicze do spawania metodą TIG (elektrodą wolframową w osłonie gazowej)

Metoda TIG polega na użyciu elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. Spoinę otrzymuje się wówczas ze stopienia metalu łączonego oraz spoiwa lub tylko metalu spawanego. W ten sposób otrzymuje się czyste spoiny o dobrych własnościach mechanicznych. Spawanie TIG stosuje się do stali wysokostopowych i trudnotopliwych, a także metali reaktywnych i ich stopów.

Zastanawiasz się, jakie są wynagrodzenia spawaczy? Więcej na ten temat piszemy w artykule: Ile zarabia spawacz? Zarobki spawaczy w Polsce i za granicą.

uprawnienia spawalnicze dzieli się w zależności od metody spawania

Jak zdobyć uprawnienia spawalnicze?

Aby uzyskać uprawnienia spawalnicze, niezbędne jest odbycie kursu oraz zdanie egzaminu uprawniającego do wykonywania zawodu w ośrodkach posiadających odpowiednie uprawnienia. Kto wydaje uprawnienia spawalnicze? Zajmują się tym uprawnione jednostki certyfikujące: Instytut Spawalnictwa, TUV, UDT-CERT, DNV (Det Norske Veritas) lub PRS (Polski Rejestr Statków).

Certyfikaty te są uznawane na całym świecie, co znacznie poszerza możliwości zdobycia wymarzonej pracy. Warto również pamiętać, że certyfikat uprawnia do realizacji procesów spawania daną metodą – jeśli chcemy poszerzyć umiejętności, konieczne będzie przystąpienie do kolejnego kursu oraz egzaminu.

Cena uprawnień spawalniczych – ile kosztuje kurs?

Dla osób zainteresowanych pracą spawacza istotną kwestią jest cena uprawnień spawalniczych, a także czas, w jakim można zdobyć niezbędne umiejętności i certyfikaty. Ostateczny koszt zależy od wybranej metody oraz poziomu kompetencji, jakie możemy zyskać w przypadku danego kursu (na przykład spawania różnych materiałów oraz elementów – blach i rur). Dla spawania stali niestopowej cena w zależności od ośrodka wynosi około 1500-3000 zł. Wyższy jest koszt nauki spawania stali stopowych – ceny zaczynają się od około 2500 zł i dochodzą do nawet 3000-3500 zł w przypadku ponadpodstawowego kursu dla spawaczy rur. Im bardziej zaawansowane kwalifikacje chcemy uzyskać, tym wyższy będzie koszt kursu.

Jeśli natomiast chodzi o czas realizacji kursu, program przewiduje najczęściej od kilkudziesięciu do kilkuset godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Po takim przygotowaniu kandydat powinien już być w stanie samodzielnie realizować proces zgodnie z obowiązującymi normami.

Masz uprawnienia spawalnicze? Znajdź pracę jako spawacz!

Masz już uprawnienia spawalnicze? Nadszedł więc czas na znalezienie pracy! Pomocna w tym będzie agencja pracy tymczasowej, która skutecznie wspiera kandydatów w aktywnym poszukiwaniu pracy na stanowisku spawacza w Polsce i za granicą. Jak działa agencja pracy tymczasowej? Nasza agencja zajmuje się pośrednictwem między pracodawcami a pracownikami. Pomagamy zdobyć zatrudnienie przy różnych projektach – jeśli więc posiadasz odpowiednie uprawnienia, możemy zapewnić Ci dostęp do ciekawych ofert pracy, dzięki którym w pełni wykorzystasz swój potencjał.

Jesteś zainteresowany? Chętnie przedstawimy Ci aktualne oferty pracy dla spawaczy dopasowane do Twoich umiejętności oraz wymagań. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Bartłomiej Pająk

Dyrektor Zarządzający B8 Recruitment- jednej ze spółek grupy kapitałowej B8 Group. Od 16 lat związany z doradztwem oraz zarządzaniem i rozwojem zespołów. Od 9 lat aktywny praktyk związany z branżą HR. Czuje się w niej jak ryba w wodzie rozwiązując problemy swoich klientów, podnosząc efektywność operacyjną partnerów.

Doświadczony współpracą z największymi polskimi pracodawcami, świadcząc różnorodne usługi z zakresu HR.

Podobne wpisy